Грудне вигодовування (ГВ) – особливий етап у післяпологовому періоді жінки. Він часто затьмарюється больовими відчуттями, оскільки молода мама не має необхідних навичок і не знайома з правилами поведінки при лактації. До причин, що викликають біль у грудях при ГВ, також відносять дерматози, гіперлактацію, годування однією груддю, неглибоке захоплення немовлям соска, молочницю або іншу інфекцію сосків, застій/закупорювання молочних проток, мастит, абсцес, раннє або швидке відлучення від грудей, депресію. А які види болю спричиняють ці причини і що при цьому можна робити?
mother-breast-feeding

Види болю у грудях при ГВ

При опитуванні, яке стосуватиметься болю в грудях при ГВ, лікаря цікавитимуть наступні нюанси, де буде поставлене уточнююче питання і щодо виду болю, який відчувається:

 1. Коли почалася лактація? На який день після пологів прибуло молоко і почалося годування малюка?
 2. Чи травмовані соски і коли з’явилися тріщини, подряпини, кровотечі?
 3. Чим викликані первинні болючі відчуття – прикладенням, самим годуванням, перервою між годуваннями, маніпуляціями зціджування.
 4. Локалізація болю — поверхнева, глибинна, соски та залози?
 5. Тривалість болю – постійний, тимчасовий інтермітуючий (з підйомами та спадами)?
 6. Характеристика болю – гострий/тупий, ниючий, стріляючий, пекучий, сверблячий, ріжучий?
 7. Сила прояву болю за шкалою від 1 до 10?
 8. Присутність асоційованих з болем інших симптомів – зміна зовнішнього вигляду грудей та кольору шкірного покриву залози, ареоли чи соска, підвищення температури тіла.
 9. Чутливість молочної залози до різних за силою дотиків. Чи є реакція на зміну температури навколишнього середовища?
 10. Чи виникає біль при ручному зціджуванні грудей?

Лікаря також цікавитимуть, які ліки та препарати приймалися в останні місяці вагітності. Чи були серед них анальгетики, НПЗП, антибактеріальні, протигрибкові, гормональні, седативні чи наркотичні засоби, лубриканти. Під час обстеження та збору анамнезу буде поставлено ще багато запитань. Вони стосуватимуться не лише матері, а й дитини, а також техніки ГВ та зціджування молока. Виходячи з цього лікар призначить необхідні дослідження, які можуть включати посіви молока та сосків, УЗД молочних залоз.

Колючий біль у грудях при ГВ

молочній залозі, її набухання та ущільнення при грудному вигодовуванні найчастіше виникає у перший місяць годування. Причина – швидке наповнення залози молоком, обумовлене виділенням великої кількості пролактину та окситоцину у відповідь на подразнення сосків під час ссання. Окситоцин також спричиняє скорочення м’язової тканини навколо молочних проток. Такі симптоми вказують на нормальне становлення лактації та є в межах норми.

Жінок, які народили первістка, або емоційно лабільні мами можуть відчувати поколювання та стискання в грудях навіть не під час годування, а лише при думці про дитину, погляді на неї чи взятті на руки. Це також норма. Як правило, через 3 місяці лактації такі симптоми слабшають і поступово сходять нанівець.
mother-breastfeeding

Біль у грудях та температура при ГВ

«Кам’яні» груди та підвищення температури тіла до 38,0 °C при припливі молока на 4–5 добу після народження малюка — фізіологічна причина болю грудей при ГВ у перший місяць вигодовування.
Підвищення температури тіла, загальне нездужання, утворення ущільнень у грудях та болючі відчуття при їх пальпації притаманні лактостазу – застою молока.

Незначне підвищення температури при глибинних болях у залозі може бути ознакою закупорювання її молочних проток. Біль та почервоніння шкіри залози, з підвищенням загальної температури тіла до 38,5 °C, з нападами ознобу, а також можливою ломотою у суглобах, вказує на мастит – запальні процеси у тканині молочної залози. Мастит може бути наслідком:

 • неправильного прикладання малюка;
 • лактостазу;
 • ігнорування закупорювання проток;
 • бактеріального інфікування через пошкоджені соски;
 • тривалих проміжків між годуваннями без зціджування;
 • гіперлактації;
 • носіння занадто тісного одягу та ліфчика;
 • різкого припинення вигодовування.

Самолікування маститу під час ГВ неприпустиме. При болю в грудях та підвищенні температури тіла вище 37,7 °C необхідно терміново звернутися до лікаря.

Стріляючий біль у грудях при ГВ

Найчастіші причини стріляючого болю в грудях при ГВ:

 • болючі відчуття під час годування – недостатнє вироблення молока;
 • біль після годування – фізіологічне скорочення молочних проток;
 • стріляючий, гострий і пекучий біль – після годування, після гарячого або навпаки, занадто прохолодного душу.

Якщо в останньому випадку один або обидва соски побіліли або стали пурпурними, а кисті та стопи стали холодними настільки, що змушують спати в рукавичках і шкарпетках, такий стан називається Вазоспазм молочної залози. До нього найбільш схильні молоді мами із синдромом Рейно або ті, які мають ревматоїдний артрит.

Стріляючий біль також може виникнути при повторному закупорюванні проток, нагрубанні залоз, гіперлактації або тріщинах сосків.

Ріжучий біль у грудях при ГВ

Найбільш часті причини ріжучого і ріжучо-колючого болю під час і в проміжках між годуваннями при ГВ – неправильне прикладання, мікоз, зазвичай викликаний молочницею, або загострення простого герпесу або у мами, або у дитини, або у дуету мама-дитина.

До ріжучого болю в грудях при мікозі від молочниці під час ГВ приєднуються лущення, свербіж та болючість сосків. Навколо і на них утворюються білі незмивні цятки, а іноді й виразки. Шкіра залози червоніє і здається, що вона світиться. При цьому вона легко тріскається. Як правило, у жінки вражена і піхва, а у малюка є болючі афти (білі плями-нальоти) у роті та червоний висип в області геніталій.

Серед причин молочниці та інших грибкових інфекцій сосків та проток при ГВ виділимо прийом мамою та/або малюком антибіотика, мікоз у інших членів сім’ї або гостей, спричинене різними факторами розтріскування сосків, мастит, а також прийом мамою гормональних контрацептивів.

Постійний біль у грудях при ГВ

По-перше, постійні болі в грудях при ГВ можуть виникати через закупорювання проток, які найчастіше виникають через недостатнє випорожнення грудей при зціджуванні/годуванні. При постійному больовому синдромі та почервонінні шкіри залози слід виключити бактеріальне інфікування та абсцес.
breast-feeding-W
По-друге, постійний, ниючий, тупий больовий синдром та його посилення при пальпації, який проявляється зазвичай у 2-х молочних залозах – це симптом бактеріального дисбіозу. При цьому інфікування молочних проток може призвести до такого їх звуження, що збільшення тиску під час викиду молока при годуванні викличе ще й гострий стріляючий біль.

По-третє, постійний, гострий або тупий біль у грудях і в сосках може спричинити гіперлактацію.

По-четверте, постійний біль у грудях при ГВ може бути ознакою алодинії або функціонального болю, що виникає у відповідь на дотики, які зазвичай не повинні завдавати больових відчуттів. Цей розлад може викликатися носінням тісного ліфчика та одягу, або бути наслідком депресії та тривожності у поєднанні з вегетосудинною дистонією.

Що робити при болю у грудях під час ГВ

Молода мама має отримувати задоволення від ГВ. Тому якщо груди починають боліти, при цьому і не лише після годування, потрібно звернутися до мамолога та консультанта з ГВ. Проте наперед думати про погане не треба. У переважній більшості випадків з болем у грудях при ГВ ви впораєтеся без госпіталізації, в домашніх умовах.

Ось деякі протоколи, якими користуються лікарі, призначаючи лікування болю в грудях при ГВ після його діагностики

Причина болю при ГВ Допомога
«Кам’яні» груди та підвищення температури тіла Одноразовий прийом ібупрофену або парацетамолу.
Часте, на вимогу малюка, годування.
Правильне прикладання. Чергування грудей та годування у різних позах, у тому числі з-під руки та лежачи. Зціджування.
Лактостаз Якщо залоза не почервоніла, то прогрівання її теплим 15-хвилинним компресом перед зціджуванням/годівлею, і постановка 10-хвилинного холодного компресу після.
Поліпшення якості розціджування. Збільшення епізодів годування.
Якщо температура не знижується, а ущільнення не розсмоктуються протягом 48 годин, потрібно йти до лікаря.
Коротка вуздечка верхньої губи або язика у малюка Френулотомія. Френулоектомія ножицями або лазером.
Неправильне використання молоковідсмоктувача Підбирайте лійку апарата під розмір залози та/або регулювання сили зціджування.
Дерматози Аплікація емолентів чи стероїдних мазей.
При печінні – прийом антигістамінів II покоління.
Короткостроковий прийом преднізону чи преднізолону.
Топічні гелі/креми з вітаміном D.
Фото- та УФО-терапія.
Поверхневе бактеріальне інфікування Мазі з діючою речовиною мупіроцин/бацитрацин.
Таблетовані антибіотики цефалоспорини або захищені пеніциліни.
Молочниця Протигрибкові мазі/аерозолі на соски.
7-денне, не довше застосування препарату генціан фіолетовий (водний розчин не більше 5%).
Флуконазол.
Обробка рота малюка суспензією або гелем із ністатином/міконазолом.
Бактеріальний дисбіоз Прийом протягом 2-6 тижнів еритроміцину, цефалоспарину, амоксициліну, диклоксациліну.
Герпес I и II типу Ацикловір або валацикловір.
Виключення годування з ураженої залози до зникнення висипів ще тиждень.
Вазоспазм Теплі компреси-подушечки після або між годуваннями, у момент відчуття болю.
Запобігання переохолодженню.
2-тижневий прийом ніфедипіну.
Гіперлактація Мінімізація зціджування у перші 2–3 тижні після пологів.
Зціджування невеликої кількості молока перед годуванням.
Накладення під час годування молокозбірника на вільну залозу.
Знайомство з технікою “чергування грудей”..
Повторні закупорювання проток Тепло.
Прямий тиск при зціджуванні.
Алодинія Нестероїдні протизапальні препарати.
Пропранолол.
Акупунктурний масаж або голкорефлексотерапія.
Антидепресанти (відповідно до затвердженого протоколу їх застосування у жінок, які годують).
Психологічні методи корекції.

Наведемо також загальні рекомендації при будь-якому болю в грудях під час ГВ:

 1. Дотримуйтесь гігієни:
  • часто мийте руки і обов’язково до та після годування;
  • стежте, щоб нігті завжди були короткими;
  • регулярно змінюйте рушники, піжами, спідню білизну, постіль, які періть, а потім і прасуйте при максимально високих температурах.
  • періодично стерилізуйте пристосування для годування, молоковідсмоктувач, соски, пустушки та іграшки немовляти.
 2. Не використовуйте мочалки, губки та пемзу. Це – «інкубатор» для грибків.
 3. Не допускайте наскрізного промокання прокладок для молочних залоз.
 4. Перш ніж одягнути бюстгальтер, скрупульозно висушіть груди.

Щоб уникнути виникнення проблем, які спричиняють утворення больового синдрому в грудях при ГВ, молочні залози також потрібно регулярно провітрювати.

Які медикаменти не можна приймати при ГВ, а які можна

Так само, як і під час вагітності, самолікування під час ГВ неприпустимо. Під особливою забороною знаходяться ліки, які легко проникають у грудне молоко, і негативно позначаться на розвитку та здоров’ї немовляти — це:

 • аналгетики;
 • аспірин;
 • сульфаніламіди;
 • імуномодулятори.

Під час годування груддю залишаються під забороною заспокійливі настоянки на спирту.

Сьогодні ВООЗ дозволяє прийом антибіотиків при ГВ. Головне дотримуватися не тільки призначення лікаря, що стосується назви препарату, а й ретельно дотримуватись призначеного дозування та часу прийому. Найчастіше ліки рекомендують застосовувати відразу після годування. Таким чином, збільшується час для виведення ліків з організму, у тому числі й його можливих мікродоз із молока.

І насамкінець уточнимо, що німецький натуральний фітопрепарат Мастодинон під час вагітності та лактації застосовувати не можна. Але ці краплі або таблетки, що містять 5 різноцільових лікарських рослин, допоможуть прибрати біль у грудях і нормалізувати емоційний фон відразу ж після того, як малюк буде повністю відлучений від грудей, а в його раціоні грудне молоко буде замінено штучними молочними сумішами.

Вернуться к списку статей