meditsina_lecheniye

Жіночі груди – це орган-мішень, який реагує на всі гормональні перебудови в організмі. Біль у молочній залозі є симптомом якогось стану. У багатьох жінок неприємні відчуття виникають перед менструацією, що є нормальним явищем. Однак у деяких випадках біль вказує на розвиток патологічного процесу у грудях. Причому неприємні відчуття можуть виникати як в одній, так і обох молочних залозах.

Біль у грудях може бути ниючим, колючим, пекучим, іноді виникає тільки при натисканні. Дискомфортні відчуття можуть бути слабкими або пульсуючими. У будь-якому випадку, біль у грудях не можна залишати без уваги! Дуже важливо вчасно показатися лікарю, щоб встановити причину неприємних або болючих відчуттів.

Причини виникнення болю у молочній залозі

Біль у молочній залозі виникає з різноманітних причин. Причому дискомфорт може вказувати як на фізіологічні, так і патологічні процеси, що відбуваються в жіночому організмі.

До основних причин виникнення болю в жіночих грудях відносять:

 • зміни, що виникають у молочній залозі у період вагітності;
 • гормональні збої;
 • настання менструації;
 • хвороби молочної залози (наприклад, мастопатія);
 • лактостаз;
 • мастит;
 • отримані травми в ділянці грудей;
 • оперативні втручання;
 • деякі захворювання, пов’язані з органами ШКТ, серцево-судинної системи та ЦНС.

Гормональний дисбаланс жіночих статевих гормонів (естрогенів та прогестерону) – це основний фактор, який призводить до болей у молочній залозі. Гормони “керують” усіма процесами в жіночому організмі. Порушення концентрації естрогенів та прогестерону призводить до структурно-функціональних змін у молочних залозах, що проявляється болем у грудях.

Також варто звернути увагу на лактостаз і мастит. Ці стани можуть виникати в перші місяці після пологів через неправильне прикладання малюка до грудей або надто тривалі періоди між годуваннями. Існують і інші причини, що сприяють виникненню лактостазу та маститу. Вони пов’язані з анатомією залоз, умовами гігієни, способом життя, індивідуальними особливостями організму.

Больові відчуття у молочних залозах можуть спровокувати різкий контраст температур. У 18% випадків у протоках грудей у ​​жінок вже є мікроорганізми, які активізуються при створенні сприятливих умов. Обливання крижаною або просто холодною водою, купання в басейні після сауни може стати причиною появи болючих відчуттів у грудях. Особливо небезпечний холод для жінок з фіброзно-кістозною мастопатією та кістозними утвореннями.

До речі, іноді біль у молочній залозі виникає через носіння незручного та тісного бюстгальтера. В такому випадку достатньо підібрати більш комфортну та зручну модель білизни.

Основні види болю у грудях

Біль у молочній залозі розрізняють за інтенсивністю, локалізацією та видом. Вона може бути ниючою, колючою, пекучою або тягнучою, що є відмінним симптомом, який дозволяє лікарю виявити патологію та направити пацієнтку на необхідні аналізи.

Пекучий біль у молочній залозі

Такі болі характерні для запальних та гнійних процесів у грудях. Запалення молочної залози називається маститом. Запалення може локалізуватися в одній залозі або відразу в обох. Розвивається мастит через появу інфекції в тканинах залози через недотримання гігієни, а також після пологів або в період лактації.

У період годування на соску утворюються тріщини, що є вхідними воротами для інфекції. Бактеріальні агенти потрапляють у залозу та починають розмножуватися. У багатьох жінок, які годують, відбувається неповне спорожнення молочної залози, яке призводить до застою молока в протоках. В результаті настає лактостаз, який є сприятливою умовою для розвитку маститу.

Спочатку пацієнтка скаржиться на біль під час годування або при обмацуванні грудей. Згодом болючі відчуття наростають, не приходять у стан спокою. Крім того, приєднуються ознаки запалення залози та загальної інтоксикації організму:

 • пекучий біль у залозі;
 • набрякання грудей;
 • поява набряку;
 • почервоніння шкіри у місці запалення;
 • підвищення температури;
 • поява слабкості;
 • зниження апетиту.

В окремих випадках мастит ускладнюється абсцесом – це обмежене скупчення гною. Симптоми загальної інтоксикації проходять, проте у молочній залозі зберігаються ознаки запалення. Навіть у разі видимого покращення загального стану важливо вчасно показатися фахівцеві для призначення лікувальних заходів.

Крім маститу пекучий біль може викликати лактостаз. Це патологічний стан, що характеризуються застоєм грудного молока у залозі. Під час пальпації можна відчути множинні ущільнення у вигляді грудочок.

Лактостаз виникає внаслідок:

 • неповного спорожнення залози;
 • носіння тісної білизни;
 • звуження проток у грудях;
 • травм молочної залози;
 • неправильного годування;
 • небажання годувати грудьми;
 • стресів.

При лактостазі пацієнтки не завжди описують біль як пекучий. Багато хто скаржиться на почуття розпирання в грудях.

Ниючий біль у молочній залозі

Біль у грудях ниючого характеру може бути симптомом розвитку мастопатії. Це доброякісне захворювання незапального генезу, яке виникає внаслідок порушення співвідношення епітеліальної та сполучної тканини у молочній залозі. У результаті формуються кістозні чи фіброзні утворення. Мастопатія – це передпухлинний стан, який в окремих випадках перетікає в рак молочної залози. Зустрічається у жінок репродуктивного віку.

Для мастопатії характерні ниючі болі, які можуть посилюватися перед менструацією, але не проходять після неї. Також виявляються ущільнення, що болять при натисканні.

Ниючі болі в грудях можуть бути наслідком травми, що посилюються при натисканні. Удари та здавлення грудей призводять до порушення цілісності тканин залози. У місцях пошкодження накопичується кров – утворюється гематома, яка ще більше здавлює навколишні структури та викликає дискомфорт. При механічних травмах ниючий біль може перетікати в різкий гострий, наприклад, при натисканні на груди.

Травми грудей жінки отримують найчастіше у ДТП, при заняттях бойовими мистецтвами, через стрибки у воду, падіння.

Колючий біль у грудях

Неприємні відчуття у вигляді поколювання у грудях можуть проявлятися у перші дні менструального циклу, у перші дні лактації та під час вагітності. Незважаючи на фізіологічну природу поколювання, варто звернутися за консультацією до лікаря, щоб виключити патологічні процеси, які також можуть стати причиною колючого болю.

Іноді хвороби серця, які проявляються поколюванням у грудях, можна вважати неприємними відчуттями в молочній залозі. Для серцевих захворювань характерний однобічний біль ліворуч. Може з’являтися відчуття печіння. У такому разі слід негайно викликати швидку допомогу: цей симптом може бути ознакою інфаркту міокарда.

Колючі болі в молочній залозі можуть викликатись міжреберною невралгією. Поколювання раптові та різкі. Часто пацієнти приймають невралгію за хвороби серцево-судинної системи. Також поколювання у грудях можуть виникати через хвороби хребта.

Колючі відчуття також виникають при маститах, доброякісних утвореннях та лактостазах. Крім поколювання у грудях з’являються інші симптоми, які вказують на хворобу. Також важливо розуміти, що з розвитком захворювання характер болю змінюється.

Біль у молочних залозах перед менструацією

bol_v_gridi
Цей вид болю проявляється більш ніж у 60% жінок у світі. Тягнучі відчуття виникають через перебудову гормонального фону і підготовки організму до можливого зачаття. Якщо вагітність не настає, починається менструація, а дискомфорт у грудях минає.

Деякі жінки відзначають появу сильного болю в грудях перед місячними, що не є варіантом норми. У таких випадках необхідно звернутися до фахівця для виявлення причин болю в молочній залозі. Після дослідження концентрації естрогенів та прогестерону, лікар може призначити лікування.

Особливості болю в молочних залозах перед менструацією:

 • циклічні;
 • виникають перед місячними;
 • можуть продовжуватись під час критичних днів;
 • проходять відразу після закінчення виділень.

Якщо менструація закінчилася, а біль не зникла, варто звернутися до лікаря та з’ясувати причину неприємних відчуттів у грудях.

Способи позбавлення від болю в грудях

Перш ніж призначати лікування, необхідно зрозуміти причину появи болю у молочній залозі. Якщо неприємні відчуття виникають через критичні дні і є варіантом норми, можна скористатися нестероїдними протизапальними препаратами. Щоб полегшити сильний біль під час менструації, краще звернутися за допомогою по підбору ліків до лікаря, тому що деякі препарати мають побічні ефекти.

Жінки зі скаргами на болючість молочних залоз у період вагітності можуть носити спеціальну підтримуючу білизну. Вона не повинна бути тісною та синтетичною.

За деякими даними біль у грудях, спричинений менструацією, можуть полегшити рослинні засоби. Серед них перевагу слід надавати таким, які є лікарськими препаратами на основі Вітексу Священного (такі як Мастодинон та Циклодинон), які, на відміну від біологічно активних добавок, мають вивчений механізм дії та ефективність, доведену в ході клінічних досліджень.

Якщо причиною болю є певне захворювання, необхідно пройти курс лікування, призначений лікарем. Не займайтеся самолікуванням! Зняття больового синдрому є симптоматичною терапією, що приносить тимчасове полегшення, але не впливає на хворобу.

Встановити причину болю в грудях допоможе лікар-маммолог. Фахівець призначить аналізи, проведе діагностику та розпише лікування. Також ви можете проводити самодіагностику в домашніх умовах.

Обстеження складається із двох частин:

 • візуального огляду грудей;
 • пальпації.

Спочатку слід вивчити зовнішній вигляд залоз: розмір, форму, колір шкіри, посилення венозного малюнка. Після цього необхідно акуратно промацати залозу. Жінку має насторожити поява вузликів та ущільнень, а також виділення із соска будь-якого кольору.

Отже, біль у грудях може виникати через гормональні перебудови в жіночому організмі, пов’язані з вагітністю та менструальним циклом. Також біль у молочній залозі може виникати через мастити, лактостази, новоутворення тощо. У таких випадках неприємні відчуття не циклічні, можуть локалізуватись в одній або двох залозах. Залежно від діагнозу, біль може бути різним за відчуттями та інтенсивністю.

Причиною болю у грудях є також мастопатія. Захворювання розвивається на фоні порушення балансу естрогенів, прогестерону, пролактину та кортикостероїдних гормонів. Характеризується постійним або періодичним болем, що посилюється на початку місячних.

З появою болю в грудях необхідно пройти обстеження. Діагностикою захворювань грудей займається лікар-маммолог. Також не забувайте проводити самодіагностику перед дзеркалом. Це дозволяє виявити хворобу на ранньому етапі та призначити ефективне лікування.