Жіночий організм – тонко організована система, який чутливо реагує на будь-які хвилювання та стреси. Варто трохи понервувати, як моментально починає боліти голова. А від довгої емоційної напруги або сильного стресу з’являються і зовсім тривожні та болючі симптоми. Одним із захворювань, до появи якого має пряме відношення стрес, є мастопатія. Вчені давно зарахували її до групи психосоматичних розладів. Це означає, що на появу соматичних симптомів безпосередньо впливають психіка та емоції.
stress-at-work

Які психологічні проблеми ведуть до виникнення мастопатії

Якщо всі хвороби від нервів – то мастопатія лише підтверджує це. Трохи понервувавши, можна відчути неприємні поколювання або болючість у грудях. А якщо довго страждати від невирішених проблем, з’являться ущільнення та навіть виділення з сосків. Болючість у поєднанні з припухлістю ускладнює носіння білизни, що викликає ще більше негативних емоцій. Усього цього можна уникнути, якщо обмежити коло проблем та знати, що провокує мастопатію.

Над проблемою мастопатії працюють багато психологічних шкіл, і майже всі сходяться на думці, що до її появи приводять:

 • стреси;
 • тривожні стани;
 • почуття емоційної та сексуальної незадоволеності;
 • страхи та образи;
 • нестача любові до себе;
 • конфлікти всередині сім’ї;
 • відсутність порозуміння з близькими;
 • придушення гніву та постійна оборонна позиція.

Все це призводить до утворення спочатку невеликої психологічної напруги. Якщо ситуація не вирішується незабаром, напруга переходить у стрес, потім – у невроз. Невроз не живе на самоті – його супроводжують тривожність, панічні атаки, депресивні розлади. Ось і виходить, що найменша незадоволеність у житті призводить до формування мастопатії – і для цього існують цілком закономірні фізіологічні процеси.

Емоційний спад, тривожність та страхи супроводжуються малою фізичною активністю, замиканням у собі, відсутністю контактів. Організм живе в умовах нестачі кисню, і від цього страждають насамперед внутрішні органи та тканини. А оскільки молочна залоза складається із залозистої тканини, яка погано переносить нестачу кисню, відбувається поступове заміщення залозистої на фіброзну тканину, стійку до нестачі кисню. Так формується мастопатія.

Нерідко мастопатію провокує надлишок пролактину – гормону, який активно продукується у стресових ситуаціях. Виникає гіперпролактинемія, яка пригнічує неадекватне вироблення жіночих статевих гормонів, а це завдає шкоди молочним залозам.

Мастопатія з’являється, коли жінка недостатньо дбає про себе, не звертає увагу на власні потреби. До виникнення патології може призвести нестача ніжності, відсутність почуття захищеності.

Страхи та тривоги у жінок та наступна мастопатія формується при конфліктах різного рівня:

 • При спробах контролювати життя всіх членів сім’ї, бажання догоджати всім та кожному.
 • У зв’язку з високими вимогами себе і почуттям незадоволеності собою.
 • При повторному переживанні дитячих образ.
 • При конфлікті перших років материнства, коли вся увага та вільний час присвячується малюкові.

Будь-яка негативна ситуація та її глибоке емоційне переживання може стати пусковим механізмом розвитку мастопатії. Важливо знати, як допомогти собі самостійно та позбутися болючих симптомів.

Як можна допомогти собі самостійно

Не можна звалювати на жіночі плечі всі проблеми сім’ї та близького оточення. Ось чому так важливо навчитися делегувати частину своїх обов’язків та просити допомоги у близьких людей. Це розвантажить емоційну сферу, зніме напругу у стосунках.

Крім того, важливо не просто перекласти частину питань на інших членів сім’ї, а й налагодити власний спосіб життя. Це означає:

 • Достатньо спати та відпочивати. Сон у повній тиші та темряві не менше 8 годин на добу допомагає мінімізувати шкідливий вплив стресу. Крім того, необхідно відмовитися від гаджетів не менш як за 2 години до сну. Можна також полежати у ванні з ароматними оліями та провітрити кімнату перед сном.
 • Вести здоровий спосіб життя. Правильне харчування та відмова від фастфуду – лише одна ланка ланцюжка. Важливо відмовитись повністю або мінімізувати прийом алкоголю та тютюну. Овочі фрукти, риба, зелень, бобові наситять організм корисними нутрієнтами та подарують бадьорість та приплив сил.
 • Достатня фізична активність для нормального тонусу м’язів та насичення організму киснем. Ранкова або вечірня пробіжка, піші прогулянки, йога та медитація, фітнес, розтяжка – корисно все, що змусить вийти з дому та посилить вироблення ендорфінів.

Варто лише звикнути до правильного способу життя, як хвороби самі почнуть відступати – адже багато які з них народжується разом зі стресом. А у здоровому житті та здорових стосунках для них не буде місця!

В якому випадку потрібно звернутися до фахівця

Якщо груди набрякають і болять не лише перед місячними, а й у середині циклу, якщо через набряки доводиться одягати білизну більшого розміру, при пальпації відчутні вузлики та ущільнення, з’являються виділення із сосків – це привід звернутися до лікаря.

Діагностикою та лікуванням мастопатії займаються гінекологи та мамологи. Після збору анамнезу та огляду лікар призначити обстеження, що включає УЗД молочних залоз, аналізи на гормони, дослідження крові.

За результатами діагностики вам зроблять призначення та нададуть рекомендації щодо корекції способу життя.

Як відбувається лікування

Мастопатія непогано лікується – але лише за умови своєчасного звернення до лікаря. У занедбаних випадках вона призводить до серйозного гормонального дисбалансу, не виключено і переродження фіброзної тканини в онкопатологію.
less-stress-more-calm
Щоб цього не сталося, важливо розпочати лікування вчасно. Оскільки мастопатія часто виникає від нервів, потрібно коригувати і тіло, і емоційний стан. Зазвичай лікар призначає в комплексі цілу низку заходів, які дають помітний результат і ведуть до зникнення болючості у грудях та нормалізації емоційного стану.

Лікування включає:

Одні з таких ліків – препарат Мастодинон німецької компанії Біонорика. Рослинний негормональний Мастодинон містить екстракт прутняка звичайного, відомого здатністю регулювати рівень пролактину, що нормалізує гормональний фон та призводить до зникнення болючих ущільнень у грудях. Цей екстракт, у комплексі з іншими рослинними компонентами, підвищує стійкість жіночої репродуктивної системи до дії хронічного стресу.

Щодня нас оточують сотні стресових факторів, здатних викликати легку знервованість або сильне потрясіння. Головне – не давати стресу заволодіти собою. І тоді багато хвороб, у тому числі мастопатія, не матимуть жодних шансів.

Вернуться к списку статей