040ee665ecc3ca2ccb3a524cebb52a12_1556707959

Мастопатія з кожним роком набуває все більш поширених масштабів. Рідко яка жінка не чула про це захворювання, близько 50% відчували симптоми мастопатії тією чи іншою мірою.

Симптоми та причини виникнення мастопатії

За 7-2 дні до менструації в організмі жінки змінюються пропорції гормонів естрогену і прогестерону. Організм поступово готується до зачаття, дозріває і виходить із яєчника яйцеклітина, жінка відчуває втому, роздратованість та підвищений апетит. І саме в цей період груди набухають, стають чутливими і болючими. Якщо організм працює правильно, гормони повертаються до свого звичайного балансу, всі неприємні симптоми сходять нанівець, і організм переходить у наступну фазу циклу.

Але буває так, що через різні причини гормони продовжують «грати», через те, що молочна залоза це гормонозалежний орган, саме в її роботі відбувається збій.

Симптоми болючості та нагрубання грудей не проходять і не змінюються вслід за циклом. Якщо не лікувати ці симптоми, то вони прогресують від місяця до місяця.

Найлегша форма мастопатії дифузна (болючість і невеликі ущільнення в залозі) поступово переходить у вузлову (великі ущільнення, що досягають великих розмірів). При занедбаних станах мастопатії утворюється фіброзно-кістозна форма, при якій вузли зливаються один з одним, болючість стає важкопереносимою, з сосків можлива поява кров’янистих виділень.

При фіброзно-кістозній формі застосовують хірургічне висічення тканин, тому дуже важливо при виникненні симптомів мастопатії, навіть на ранній стадії, своєчасно звертатися за допомогою до відповідного фахівця (мамолога або гінеколога).

Як визначити мастопатію?

Будь-які болючі відчуття, ущільнення або почервоніння грудей повинні насторожити, тим більше, якщо вони продовжуються постійно і не залежать від менструального циклу.

Методи визначення мастопатії:

  1. Пальпація та зовнішній огляд. Кожна жінка, яка особливо досягла 40-річного віку, може проводити огляд самостійно. Для цього потрібно перед дзеркалом оцінити візуально і промацати пальцями кожну грудину окремо. Круговими рухами починаючи від пахвових лімфовузлів, кожної грудини по черзі. Будь-які ущільнення чи вузлики – це привід звернутися до лікаря.
  2. УЗД. Лікар при підозрі на мастопатію направить на УЗД молочних залоз, якщо жінка досягла 40 років, то на мамографію на спеціальному обладнанні – мамографі.
  3. При виявленні великих вузликів призначається пункція цих утворень. Цей метод дослідження дозволяє виключити можливість переродження доброякісних вузлів у злоякісні.

Як лікувати мастопатію

Не варто боятись звертатися за допомогою до лікаря, при легких формах мастопатія добре піддається лікуванню. Часто використовуються легкі негормональні препарати. Наприклад, препарат Мастодинон створений на основі лікарських трав, які вирощені на спеціально відведених для цього територіях німецькою фармацевтичною компанією Bionorica. До складу Мастодинону входить рослина прутняк звичайний, який здавна використовувався для лікування хвороб грудей. Прутняк нормалізує гормональний баланс в організмі жінки, прибирає набряк тканин грудей та болючість.

При більш тяжких, запущених формах використовують гормональне та хірургічне лікування.

Запобігти появі мастопатії допоможе виконання простих правил:

  • Потрібно зменшити кількість стресу, відновити нервову систему допоможе повноцінний сон. Відмовтеся від надмірної міцної кави та чаю.
  • Правильне харчування – основа здоров’я. Солодке, борошняне, копчене та жирне провокують розвиток мастопатії. Свіжі овочі та фрукти, сухофрукти, горіхи, морська риба, морепродукти, курятина та корисні злаки – основа раціону.
  • Не потрібно зловживати засмагою, оскільки ультрафіолет стимулює зміни на клітинному рівні і навіть старіння шкіри.
  • А головне, сприятлива вагітність та повноцінне довге годування грудним молоком – найнадійніший спосіб запобігання цій хворобі.

Не варто розраховувати, що мастопатія пройде сама по собі. Погодьтеся, що краще на початковій стадії захворювання вжити заходів профілактики, ніж переживати тривале і найчастіше дороговартісне лікування. Тому не бійтеся звернутися до лікаря, адже Ваше здоров’я – це найголовніше!

Вернуться к списку статей