Кістоподібна, залізисто-кістозна, фіброзно-кістозна мастопатія – все це слова-синоніми одного стану молочних залоз, що проявляється кістами. Почувши такий діагноз, жінки лякаються та починають переживати. Давайте детальніше розберемося в особливостях кістоподібної мастопатії, дамо їй точне визначення, навчимо проводити самодіагностику та розповімо про методи лікування.
woman-at-doctor

Кістоподібна мастопатія: що це і чим небезпечна

Кістозна мастопатія – це один з варіантів мастопатії, який характеризується формуванням кіст усередині молочних залоз. Кіста – це одна або кілька порожнин, які заповнені рідинним компонентом. Вони чітко відмежовані від залози, є еластичними.

Небезпека мастопатії полягає у можливості формування злоякісного процесу. За особливо несприятливих форм (вузлова) відсоток ймовірності становить 1,5%, це досить багато.

Кістозна мастопатія молочної залози є більш сприятливим клінічним випадком, проте при тривалій відсутності лікування хвороба може розвиватися далі. В результаті формується складніша патологія, яка потребує зовсім іншого підходу до лікування.

Хто в групі ризику

У групі ризику захворіти на мастопатію та кісту молочної залози дівчата та жінки репродуктивного віку. Особливо представниці прекрасної статі, які:

 • регулярно недосипають;
 • мають гінекологічні захворювання без належного лікування; запальні процеси в органах малого тазу;
 • мають ендокринні хвороби в анамнезі, у тому числі ураження щитовидної залози;
 • переривали вагітність;
 • безконтрольно приймали оральні контрацептиви.

Фібро-кістозна мастопатія: симптоми, як виявити самостійно

Мастопатія, особливо при маленьких кістах, може практично не виявлятися. Найчастіше жінки відзначають появу ознак ПМС у другій половині циклу:

 • головний біль за типом мігрені;
 • набряк рук, ніг, обличчя;
 • почуття нудоти;
 • нейропсихічні порушення (плаксивість, слабкість та інші).

На їх фоні з’являється болючість грудей та нагрубання молочних залоз. При пальпації жінка скаржиться на болючість. Причому біль у молочній залозі може іррадіювати у пахву, плече, лопатку.

Іноді під час самостійного огляду на 7-10 день циклу жінка може намацати невеликі ущільнення. Однак частіше залізисто-кістозна мастопатія нічим особливим себе не виявляє.

Діагностика захворювання

Насамперед мамолог чи гінеколог проведе опитування та збере анамнез. Далі фахівець проведе візуальну оцінку грудей щодо асиметрії, зміни кольору, збільшення у розмірі. Після чого пропальпує залозу та найближчі лімфатичні вузли. Це необхідно для оцінки щільності та еластичності ущільнень (якщо їх виявляють).

Далі мамолог направляє на інструментально-лабораторне дослідження, яке може включати:

 • УЗД чи мамографію молочних залоз;
 • УЗД органів малого тазу (так кіста яєчника та мастопатія можуть бути пов’язані між собою).
 • аналіз крові на жіночі статеві гормони, гормони щитовидної залози;
 • мазок виявлення гінекологічних захворювань;
 • цитологічне дослідження виділень із соска (якщо є).

Чим лікувати кістозну мастопатію

Насамперед потрібно встановити причину розвитку кістоподібної мастопатії та скоригувати її. Як правило, гормональні порушення жіночої статевої системи регулюють за допомогою гормональних препаратів та негормональних лікарських рослинних засобів.

Перші призначаються у критичних ситуаціях, коли немає часу відкладати лікування та потрібно отримати швидкий результат. Однак важливо врахувати, що гормони підбираються лише лікарем після повного обстеження організму. Приймати їх слід під контролем спеціаліста. А ще такі препарати мають низку протипоказань та побічних дій, що робить їх недоступними для деяких жінок.

Негормональні рослинні засоби можуть призначатися при дрібнокістозній мастопатії, у молодих дівчат, а також усім пацієнткам як підтримуючий препарат.

Рослинні негормональні засоби впливають на гормональний фон опосередковано, при цьому не є ендокринними речовинами. Натуральний склад підходить практично всім жінкам, не має протипоказань, має легкий седативний ефект. Курс рослинних лікарських засобів може бути тривалим без шкоди жіночому здоров’ю.

У деяких випадках може знадобитися хірургічне лікування, як правило, при великих розмірах кіст. Оперативне втручання заздалегідь обговорюється із лікарем.

Деякі жінки переживають, як пов’язані кістозна мастопатія та вагітність. У цей період не все лікування доступне жіночому організму, оскільки деякі компоненти препаратів несумісні з вагітністю. Є безліч повідомлень про сприятливий перебіг хвороби та повне зникнення кіст на фоні вагітності. Це пов’язано зі зміною гормонального фону та припиненням естрогенового домінування через підвищення рівня прогестерону.

Як запобігти хворобі

Мастопатія досить неприємне захворювання, тому жінки шукають інформацію про те, як запобігти захворюванню. Ось кілька способів:

 • знизити рівень стресу, регулярно спати по 7-8 годин;
 • щорічно проходити огляд у гінеколога, починаючи з репродуктивного віку;
 • після 40 років відвідувати мамолога та робити мамографію;
 • регулярно, повноцінно, правильно харчуватися;
 • займатися будь-якою фізичною активністю;
 • вчасно реагувати на гінекологічні та ендокринні хвороби.

Отже, мастопатія кістоподібна – це один з варіантів мастопатії, що проявляється формуванням кіст. Захворювання з’являється у жінок репродуктивного віку тому регулярні самообстеження на 7-10 день циклу та профілактичні огляди у гінеколога/маммолога є основними способами попередити хворобу.

Вернуться к списку статей