mastalgiya
Зміст:

Біль в одній або обох грудних залозах є поширеною проблемою серед жінок, але іноді трапляється у чоловіків. Цей больовий синдром може бути легким і проходити самостійно. Але масталгія (біль у молочній залозі) може бути і вкрай тяжкою, і вимагати лікування фізичного та психологічного стану, реабілітації особистих відносин, відновлення працездатності, нормалізації способу та якості життя.

Що таке масталгія

Стан коли болить грудна залоза називається масталгія. Цей больовий синдром може виникати періодично або бути постійно, як в одній, так і в обох молочних залозах. Масталгія вражає до 2/3 жінок репродуктивного віку. Основний віковий контингент – 30–50 років. У переважній більшості випадків масталгія молочних залоз має доброякісну причину виникнення.

Залежно від умов та причин виникнення виділяють ІІІ категорії масталгії:

  1. Циклічна масталгія. Частка у загальній статистиці масталгій – 65 %. Основний віковий контингент – 20–30 років. Зазвичай виникає через гормональні зміни в лютеїнову фазу менструального циклу, як правило, за 7 днів до менструації. Тому цю категорію синдрому часто називають «лютеїнові груди». Входить до симптомів Передменструального синдрому/ПМС. Циклічний біль у молочній залозі не має чіткої локалізації і виникає не в 1, а в 2 залозах, але багато хто скаржиться на більш сильні болі у верхніх зовнішніх областях грудей. З настанням місячних больовий синдром зазвичай минає.
  2. Нециклічна масталгія. Частка у загальній статистиці масталгій – 25 %. Основний віковий контингент – жінки старші 40 років. Больовий синдром не пов’язаний з менструальним циклом і обумовлений запальними процесами, захворюваннями або патологіями розвитку молочних залоз. Локалізація болю найчастіше одностороння. Цю категорію синдрому часто називають “справжня масталгія”.
  3. Екстрамамарна масталгія. Частка у загальній статистиці масталгій – 10 %. Больовий синдром виникає через причини, не пов’язані з менструальним циклом та проблемами з молочними залозами. Характеризується як стійка нециклічна масталгія. Фіксується досить багато випадків, коли причину виникнення болю визначити не виходить.

У кваліфікації синдрому також виділяють масталгію фізіологічну та патологічну. Наприклад, фізіологічна масталгія – це біль у грудях при ПМС, під час вагітності, у всіх періодах менопаузального переходу. Класичні приклади патологічної масталгії — біль у грудях при фіброзно-кістозній мастопатії, біль у пахві при вузловій мастопатії, ірадіюючий у грудну залозу біль при плече-лопатковому періартриті.

Симптоми масталгії

Для масталгії, яка не є хворобою, а являє собою цілісну та легко впізнавану сукупність симптомів, характерні такі прояви та ознаки:

  1. Для циклічної масталгії – неприємні, дискомфортні відчуття, почуття «щось заважає», набухання/нагрубання та/або набряклість залоз, підвищення чутливості сосків. Болі описуються як ниючі, здавлюючі, тягнучі.
  2. При нециклічній та екстрамамарній масталгії біль у молочній залозі у жінок може бути різного характеру. Спектр дуже широкий – тупий, гострий, сверблячий, колючий, пульсуючий, смикаючий, прострілюючий. На грудях часто є локальне почервоніння шкіри з підвищеною температурою. У деяких випадках прощупується болюче ущільнення, із соска йдуть серозні, гнійні чи кров’янисті виділення. Можливе втягування соска, різниця в об’ємах та симетрія залоз. При вузловій формі мастопатії може бути масталгія в пахві, біль може віддавати у плече чи лопатку.

Сила прояву нециклічних масталгій або мастодиній також знаходиться в максимально можливому діапазоні – від легкого болю до нестерпного, навіть при найменшому дотику.

Мастодинія та масталгія: у чому різниця

Мастодинія чи масталгія – це медичні терміни, які є абсолютними синонімами. У перекладі з грецької мови вони позначають те саме:

  • масталгія/mastalgia: mast – груди + algos – біль;
  • мастодинію/mastodynia: mast – груди + odyne – біль.

Сьогодні при заповненні медичної документації лікарі застосовують термін Мастодинія, оскільки саме він зазначений у Міжнародній Класифікації Хвороб під кодом N64.4.

Фактори розвитку масталгії

Раціональне лікування захворювань молочної залози та ефективне купірування мастодинії або масталгії можливе при встановленні причини їх виникнення та розвитку.
Запальним процесом, пухлиною (рідкісний симптом), реактивним склерозом сполучної тканини молочної залози, запаленням кістково-хрящових з’єднань хребта, міжреберною невралгією та фіброзно-кістозною мастопатією

Таблиця: Масталгія – причини та фактори розвитку

Циклічна масталгія Нециклічна масталгія Екстрамамарна масталгія
  • пубертат
  • ПМС
  • неврози
  • великі обвислі груди
  • фіброзно кістозна мастопатія
  • мастит
  • ліпідна ектазія протоки
  • аденоз
  • доброякісні пухлини
  • онкологія
  • тромбофлебіт грудної залози та вен грудної стінки
  • вагітність
  • лактація
  • гормональна контрацепція
  • перименопаузальна ЗГТ
  • антидепресанти
  • серцево-судинні. засоби
  • сечогінні
  • антибіотики
  • операція на грудях

Біль в обох молочних залозах може бути наслідком носіння занадто тісних бюстгальтерів та тісного в грудях одягу, захоплення жирною їжею, кавою, курінням тютюну.

Одностороння масталгія може бути супутницею міжреберної невралгії, виявлятися при захворюваннях нирок, печінки, легень, хребта, бути ускладненим наслідком травми або забитого місця грудного м’яза, пластики грудей або пірсингу сосків.

Лікування масталгії

Сучасний підхід у лікуванні циклічної масталгії включає комплекс наступних заходів:

  1. Поліпшення фізичної підтримки грудей підходящим за розміром бюстгальтером. Жінкам з великими грудьми, щоб знизити ризик розтягнення зв’язок Купера, лікарі рекомендують вибирати м’які моделі ліфчиків – спортивні бюстгальтери.
  2. Перегляд харчової поведінки. Істотне обмеження споживання насичених жирних кислот. Включення в раціон риби, харчових добавок Омега-3 і триптофан, вітамінів групи В. Обмеження кави та напоїв, що містять кофеїн. Табу на енергетики, міцно заварений чай, велику кількість шоколаду, ліки з кофеїном, наприклад, цитрамон.
  3. Скорочення/припинення куріння тютюну.
  4. Зміна життя з малорухомого на активний.
  5. 5-денний прийом нестероїдних протизапальних препаратів – таблетки або гель.
  6. 6-місячна фітотерапія комплексним рослинним препаратом Мастодинон®, основна діюча речовина якого – нативний екстракт сухих плодів Вітексу священного/прутняку звичайного. Краплі або таблетки не тільки ефективно відновлюють баланс статевих гормонів, що проявляється припиненням або значним зменшенням мастодинії, але й усувають/знижують інші симптоми ПМС. Увага! Перші терапевтичні ефекти Мастодинону з’являться через 4-6 тижнів регулярного прийому препарату вранці та ввечері.

Циклічний біль у молочній залозі у жінок лікуванню добре піддається. Тим не менш, через час, як правило, через 2 роки після припинення 6-місячної комплексної терапії, у більш ніж половини жінок масталгія від ПМС виникає знову.

Перераховані вище заходи першої лінії лікування масталгії рекомендуються всім незалежно від причини її виникнення. До цієї основи додається специфічна терапія, яка вже безпосередньо залежить від першопричини виникнення больового синдрому, і спрямована на її усунення. Наприклад, якщо груди почали боліти в пременопаузі – додається замісна гормональна терапія (ЗГТ). Але якщо вона біль з’явився після призначення ЗГТ, то її дози знижуються, аж до повної відмови від неї та заміщення корекції балансу статевих гормонів фітопрепаратами.

В цілому, нециклічна масталгія молочної залози піддається лікуванню гірше за циклічну. Проте варто відзначити, що у 50% нециклічний біль зникає спонтанно, потурбувавши жінку протягом 3 місяців до 3 років.

Висновок

Насамкінець звертаємо увагу, що за статистикою Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, тільки у 0,2–0,5 % жінок європеоїдної раси, які звернулися до лікарів зі скаргою на біль у грудях, діагностується рак молочної залози. При цьому після того, як онкологія виключається, жінки заспокоюються, звільняються від нав’язливого неврозу, і 70% біль у грудях проходить.

Література:

  1. Рассел ЛК. Обмеження кофеїну як початкове лікування болю в грудях. 1989.
  2. Халаска М. Лікування циклічної мастодинії екстрактом Vitex agnus castus (Вітекс священний, Прутняк звичайний): результати подвійного сліпого порівняння з плацебо. 1998.
  3. Ледіна А. В. Масталгія. Лікування Vitex agnus castus (Вітекс священний). 2012 року.
  4. Джей Серор. Біль у грудях: рекомендації. 2015 року.
  5. Барбара Шмідт Штайнбрунн. Масталгія: симптоми та адаптація лікування до типу болю в грудях. 2016.
  6. Мехмет Арслан. Ретроспективний аналіз жінок лише з масталгією. 2016.
  7. Хашукоїва А.З. Мастодинія та передменструальний синдром: чи є взаємозв’язок? 2016.
  8. Гроєн Дж. В. Циклічний та нециклічний біль у грудях: систематичний огляд зменшення болю, побічних ефектів та якості життя при різних методах лікування. 2017.
  9. Сільвіо Мателіна. Подальша консультація ЗГТ. Що робити при болю у грудях. Ведення жінок у постменопаузі: клінічні рекомендації CNGOF та GEMVi. 2021.
  10. Кларисса Пітер. Масталгія – що це? Управління та сучасний стан. 2022.
  11. Сол Груллон. Мастодинія. 2022.
  12. Лідія Чой. Масталгія (біль у молочній залозі). 2022.
Часті питання
Що таке масталгія простими словами?

Масталгія- виникнення больових відчуттів в ділянці молочних залоз. Найчастіше цей стан має циклічний характер та проявляється в обох грудях відчуттям печіння та розпирання. Тривала масталгія може вказувати на розвиток хвороби молочних залоз і вимагає правильної діагностики та лікування.

Як проявляється масталгія?

Масталгія — комплекс симптомів, загальною рисою яких є розвиток болю в молочній залозі. Це може супроводжуватися нагрубанням, набряклістю, почервонінням та відчуттям тяжкості в ділянці грудей. У кожної жінки прояви масталгії індивідуальні і залежать від причини виникнення даного синдрому.

Що робити при болю у молочній залозі?

Для усунення болю в молочній залозі необхідно визначити його причину. Крім того, при масталгії рекомендується носити зручну білизну, вживати менше солі та уникати стресу. Для зменшення больових відчуттів можна приймати знеболювальні, протизапальні та рослинні препарати. Якщо масталгія спричинена гормональним порушенням — спеціаліст назначить специфічну гормонотерапію.

Як часто у жінок діагностують масталгію?

Найчастіше масталгію діагностують у жінок репродуктивного віку (20-40 років). Згідно зі статистикою, кожна друга жінка відчуває дискомфорт у ділянці молочної залози перед початком менструації. Біль в грудях перед місячними вважається нормою, проте якшо цей симптом має постійний та наростаючий характер необхідно звернутися до лікаря.

Вернуться к списку статей