За статистичними даними 8 з 10 представниць прекрасної статі хоча б раз відчували дискомфорт у молочних залозах. Цей стан називається масталгія. Воно проявляється тривалим і стійким відчуттям болючості з різним ступенем виразності. Найчастіше жінки скаржаться на дискомфорт у молодому віці чи передкліматичному періоді. Одна з десяти дівчат скаржиться на біль, який триває понад 5 днів на місяць. Крім того, масталгія може бути симптомом іншого захворювання, що протікає у прихованій формі.
mastalgiya
Саме тому дуже важливо вчасно звернути увагу на біль у молочних залозах і вчасно звернутися до фахівця. Лікар допоможе встановити причину та призначить лікування. Болі в грудях залишаться в минулому, а повсякденне життя повернеться в колишнє русло.

Що таке масталгія

Масталгія – це збірне поняття, що характеризується появою болючості чи неприємних відчуттів у молочних залозах. Є ознакою функціональних змін, що відбуваються через гормональні збої в жіночому організмі, а також ознакою захворювання молочних залоз. У деяких джерелах масталгію називають іншим терміном – мастодинія.

Симптоми масталгії найчастіше спостерігаються в юному віці, коли гормональна система тільки “налаштовується”, і перед настанням менопаузи. У передкліматичний період змінюється концентрація естрогенів, прогестерону та ФСГ (фолікулостимулюючого гормону), що також може викликати болючість грудей.

Дискомфорт може посилюватися на фоні стресових ситуацій, регулярного недосипання, надмірного психічного навантаження, що негативно позначається на повсякденному житті жінок.

Для масталгії характерні тягнучі тупі болі в обох молочних залозах. Як правило, вони регулярно повторюються, тобто мають циклічний характер: починаються за кілька днів до початку місячних, і тягнуться до 7 днів. Іноді жінки скаржаться на дискомфортне розпирання. Незначний, ледь відчутний біль є варіантом норми, він проходить самостійно через кілька днів і не потребує лікування. Якщо такий біль приносить жінці дискомфорт, необхідно показатися фахівцю.

Також масталгія може проявлятися нециклічним болем, який не залежить від дня менструального циклу у жінок репродуктивного віку (частіше 30-55 років). З’являються скарги на неприємні відчуття в грудях, іноді жінки вказують точну локалізацію. У такій ситуації представниці прекрасної статі можуть відчувати пекучі болі гострого характеру, які посилюються через перенапруження. Гострий нециклічний біль потребує негайного звернення до лікаря.
Також читайте статті на тему: Біль у молочній залозі и Мастодинія

Причини виникнення масталгії

Основною причиною масталгії вважається гормональний збій. Це циклічна мастодинія, яка з’являється за кілька днів до настання менструації, супроводжується нагрубанням молочних залоз і полегшується після настання місячних. Молочна залоза є органом-мішенню, який чутливо реагує на будь-які зміни концентрації естрогенів та прогестерону в крові. З’являються дискомфортні відчуття, які завдають жінкам незручності. Виявити гормональний дисбаланс можна за допомогою аналізу крові на жіночі статеві гормони. Виписати такий аналіз може лише фахівець.

Крім цього масталгія може виявлятися внаслідок:

 • стресів, високого психоемоційного навантаження, недосипання;
 • прийому оральних контрацептивів чи гормонів з лікувальною метою;
 • зміни залозистої тканини грудей наприкінці менструації під впливом прогестерону;
 • розвитку вагітності;
 • оперативних втручань та травм;
 • будь-яких хвороб молочних залоз запального та незапального характеру (у тому числі новоутворення);
 • ураження грудного відділу хребта та міжреберної невралгії;
 • гінекологічних хвороб в анамнезі (кісти яєчників, ендометріоз та інші);
 • анатомічних особливостей будови молочних залоз;
 • неправильно підібраної білизни.

Рідше масталгію діагностують через гормонально-активні пухлини гіпофіза, захворювання щитовидної залози, на фоні інших ендокринних розладів. Іноді масталгія є симптомом, який вказує на аномалії та вади розвитку молочних долей та проток грудей. Іноді в них накопичується рідина, яка стискає тканину та викликає біль.

У деяких жінок обстеження не виявляє очевидних причин, які могли б стати основою розвитку масталгії. Такий вид болю у грудях називають психогенним. У такій ситуації необхідно детально вивчити стан нервової системи жінки, виявити випадки неврозів та істерій.

Діагностика масталгії

Масталгія – це специфічний стан, який може виникати у відповідь на різні зміни в жіночому організмі. Для встановлення остаточного діагнозу необхідно провести цілий комплекс досліджень, які допомагають знайти справжню причину появи болю в грудях.

До методів діагностики масталгії відносять:

 • Огляд та пальпацію молочних залоз. Визначаються форма та колір грудей, сосків. Виявляються можливі зміни у кольорі та цілісності шкіри. Перевіряється наявність патологічних виділень із сосків. Пальпуються молочні залози та лімфатичні вузли.
 • Консультацію гінеколога та ендокринолога.
 • Лабораторні дослідження: аналіз крові, біохімічний склад та концентрація гормонів.
 • УЗД грудей та пахвових лімфатичних вузлів.
 • Мамографію (рентгенологічний метод).
 • В окремих випадках пункцію, біопсію для детального вивчення складу тканин.

Іншими словами, діагностика масталгії – це об’ємні та різнобічні дослідження, що включають лабораторні та клінічні способи виявлення причини появи болю в грудях.

Лікування болю у грудях

Щоб призначити лікування масталгії, необхідно виявити причину появи болю у грудях. Терапевтичні заходи виписує гінеколог-ендокринолог чи мамолог. Не можна займатися самолікуванням. По-перше, ви можете втратити дорогоцінний час, а по-друге, самостійна терапія часто посилює проблему і є причиною утрудненої діагностики масталгії на етапі дослідження.

До основних способів лікування масталгії відносять:

 • відновлення гормонального балансу;
 • лікування хвороб гінекологічного та ендокринного характеру;
 • усунення запального процесу;
 • оперативне втручання у разі потреби.

Отже, масталгія – це збірне поняття, яке описує біль у грудях різної інтенсивності та характеру. Масталгія буває циклічною та нециклічною, вираженою та невираженою. Іноді проявляється почуттям розпирання та дискомфорту. Основною причиною масталгії вважають гормональний дисбаланс (естрогенів та прогестерону), тому найчастіше масталгія зустрічається в юному віці та пременопаузальному періоді. Тим не менш, жінки репродуктивного віку також схильні до болю в грудях, що виникають з різних причин. Серед них ендокринні порушення, новоутворення, особливості анатомії та багато іншого.

Діагностика масталгії – це комплекс заходів, вкладених у виявлення причини болю. Тільки після діагностики лікар може призначити лікування, яке сприятиме усуненню основного стану, що викликає масталгію. Дуже важливо вчасно звернутися до фахівця за консультацією, адже в основі болю у молочній залозі лежать різні процеси. Своєчасне обстеження сприяє якнайшвидшому позбавленню болю в грудях.

Для лікування масталгії фахівець може прописати нестероїдні протизапальні засоби, гормональні комплекси, рослинні препарати. Знеболюючі таблетки допомагають усунути дискомфорт, гормональні засоби спрямовані на відновлення балансу. Серед рослинних комплексів особливо цінується прутняк звичайний. На даний момент це максимально вивчена рослина для лікування масталгії. Прутняк звичайних входить до складу лікарських засобів, які підтвердили свою ефективність у ході клінічних випробувань.

Однак найкраще лікування – це профілактика масталгії. Щоб вчасно виявити проблему, достатньо регулярно проводити самообстеження та двічі на рік проходити профогляди.