mastopatiya

Напевно, кожна жінка бодай раз скаржилася на біль у грудних залозах, які співпадають із ПМС або виникають несподівано. У клініці такий стан називають мастодінією. Вона проявляється болючістю або гіперчутливістю та нагрубанням грудей. Цікаво, що стан розвивається через коливання жіночих статевих гормонів (естрогени, прогестерон), а в деяких випадках є симптомом іншого захворювання.

Для виявлення причини використовують низку клінічних, лабораторних та діагностичних досліджень. Після встановлення основного діагнозу призначається етіологічне (що впливає на причину) та симптоматичне (що впливає на біль) лікування.

Що таке мастодинія

Мастодинія (іноді називають масталгією) – це стан, який характеризується циклічними та нециклічними болями в грудях. Найчастіше є проблемою серед жінок молодого віку.

Мастодинія знайома:

 • юним дівчатам, які ще розвиваються;
 • представницям прекрасної статі, які не народжували;
 • жінкам з нерегулярними статевими контактами;
 • тим, хто має захворювання репродуктивних органів.

Іншими словами, біль у грудях може виникнути від початку статевого розвитку. Вони є варіантом норми, за умови, що не приносять дискомфорту. Якщо чутливість заважає жити звичайним життям, слід записатись на консультацію до гінеколога або мамолога.

Після 35-50 років мастодинія найчастіше вказує на хворобу молочних залоз або інших органів та систем.

Дискомфорт локалізується у конкретній залозі або відразу в обох. З’являється у період:

 • гормональних порушень;
 • “налаштування” молодого жіночого організму;
 • на фоні прихованих хвороб;
 • клімаксу.

Відомі випадки, коли жінки внушали собі наявність серйозних хвороб грудей при вираженому ПМС. Таку мастодинію називають психогенною. Вона коригується з урахуванням роботи центральної нервової системи.
Також читайте статті на тему: Біль у молочній залозі и Масталгія

Основні види мастодинії

Мастодинію поділяють по циклічності проявів болю та причин, що послужили її появі. Від правильної діагностики залежить подальша лікарська тактика. Слід зазначити, що це лікарі виявляють онконастороженість при скаргах на біль у грудях. Така поведінка з боку фахівців потрібна для профілактики та виявлення новоутворень на ранніх стадіях.

Циклічна мастодинія

Ще її називають функціональною чи істинною. Характерна для жінок репродуктивного віку. Виявляється під час та після овуляції, а також при ПМС.

З циклічною мастодинією пов’язують прийом гормональних препаратів, оральних контрацептивів. Також вона виникає через ендокринно-залежні процеси в молочних залозах, наприклад, при дифузних мастопатіях.

Механізм розвитку циклічного болю в залозах пов’язаний з можливістю жіночих статевих гормонів затримувати рідини у клітинах та тканинах. В результаті активуються хімічні речовини, які впливають на нервові волокна та викликають тривалі неприємні відчуття.

Нециклічна мастодинія

Ще її називають симптоматичною, тому що вона вказує на приховану патологію у молочних залозах, наприклад, новоутворення. Також виникає внаслідок:

 • травм;
 • склерозу м’яких тканин (аденоз);
 • запальних процесів;
 • хірургічних маніпуляцій;
 • новоутворень (кісти);
 • аномалій розвитку;
 • операцій із корекції форми, розміру грудей.

Діагностується нециклічна мастодинія переважно у жінок старше 35 років.

Причини появи мастодинії

У більшості представниць прекрасної статі мастодинія утворюється в результаті фізіологічних процесів в організмі. Так у підлітковий період залози грудей можуть боліти через дозрівання органу-мішені під впливом ендокринної системи. У репродуктивному віці мастодинію пов’язують із вагітністю, гормональними збоями через стрес та недосипання. Після 45 років біль у грудях може вказувати на передклімактеричний етап розвитку організму.

Окремо виділяють болі в грудях, що виникають через великий розмір залоз, носіння тісної білизни, травми чи забій. Мастодинія може вказувати на процеси, які не пов’язані з жіночою статевою системою. Біль у грудях іноді з’являється через остеохондроз, міжреберну невралгію, захворювання серця. В окрему категорію потрапляють біль у залозах через невротичні розлади.

Також мастодинія може стати результатом медикаментозної корекції гормонального фону, прийому таблетованої контрацепції. Як правило, організм адаптується протягом кількох місяців, і біль проходить. Таку болючість необхідно обговорити з лікарем, щоб фахівець прийняв рішення про подальшу тактику лікування.

Як виявляється мастодинія

Вона проявляється болями різної інтенсивності, гіперчутливістю в ділянці соска, набряклістю залози. Ці симптоми характерні для циклічної мастодинії.

Біль у грудях, що стала симптомом прихованої хвороби, не супроводжується набряклістю та гіперчутливістю. Жінка точно вказує локацію болю, який може бути сильним або слабким. У деяких випадках спостерігаються виділення із соска, чого не повинно бути в нормі. У такій ситуації слід негайно з’явитись на огляд до лікаря.

Як запобігти появі мастодинії

Біль у грудях з’являється через різні процеси в організмі, може бути симптомом овуляції, передменструального синдрому та інших станів. Саме тому важливо уважно прислухатися до свого тіла й у разі дискомфортних відчуттів звернутися до лікаря за консультацією.

Також запобігти мастодинії допоможуть такі поради:

 • регулярне самообстеження;
 • носіння зручної білизни;
 • підбір оральних контрацептивів із гінекологом;
 • профілактичні огляди раз на рік;
 • здоровий спосіб життя.

Всі ці поради спрямовані на профілактику мастодинії у жінок різного віку. Самообстеження допоможе вчасно запідозрити новоутворення в залозі, зручна білизна не стискатиме груди.

Для профілактики мастодинії можуть призначатися рослинні препарати на основі прутняка звичайного (інша назва вітекс). Негормональний лікарський засіб м’яко діє на жіночу статеву систему, відновлює баланс естрогенів і прогестерону. Серед рослинних препаратів добре зарекомендував себе Мастодинон. Лікарський засіб ефективно знижує неприємні відчуття у грудях, що підтверджується клінічними випробуваннями.

Отже, мастодинія – це стан, який проявляється неприємними відчуттями у грудях, іноді почуттям розпирання. Мастодинія буває циклічною та нециклічною. Найчастіше виявляється у жінок молодого віку. Спостереження за станом свого здоров’я, нормалізація гормонального балансу та самообстеження грудей – це основа профілактики болю у молочних залозах, а також хвороб, які можуть бути причиною розвитку мастодинії.