mastopatiya

Напевно, кожна жінка бодай раз скаржилася на біль у грудних залозах, які співпадають із ПМС або виникають несподівано. У клініці такий стан називають мастодінією. Вона проявляється болючістю або гіперчутливістю та нагрубанням грудей. Цікаво, що стан розвивається через коливання жіночих статевих гормонів (естрогени, прогестерон), а в деяких випадках є симптомом іншого захворювання.

Для виявлення причини використовують низку клінічних, лабораторних та діагностичних досліджень. Після встановлення основного діагнозу призначається етіологічне (що впливає на причину) та симптоматичне (що впливає на біль) лікування.

Що таке мастодинія

Мастодинія (іноді називають масталгією) – це стан, який характеризується циклічними та нециклічними болями в грудях. Найчастіше є проблемою серед жінок молодого віку.

Мастодинія знайома:

  • юним дівчатам, які ще розвиваються;
  • представницям прекрасної статі, які не народжували;
  • жінкам з нерегулярними статевими контактами;
  • тим, хто має захворювання репродуктивних органів.

Іншими словами, біль у грудях може виникнути від початку статевого розвитку. Вони є варіантом норми, за умови, що не приносять дискомфорту. Якщо чутливість заважає жити звичайним життям, слід записатись на консультацію до гінеколога або мамолога.

Після 35-50 років мастодинія найчастіше вказує на хворобу молочних залоз або інших органів та систем.

Дискомфорт локалізується у конкретній залозі або відразу в обох. З’являється у період:

  • гормональних порушень;
  • “налаштування” молодого жіночого організму;
  • на фоні прихованих хвороб;
  • клімаксу.

Відомі випадки, коли жінки внушали собі наявність серйозних хвороб грудей при вираженому ПМС. Таку мастодинію називають психогенною. Вона коригується з урахуванням роботи центральної нервової системи.
Також читайте статті на тему: Біль у молочній залозі и Масталгія

Основні види мастодинії

Мастодинію поділяють по циклічності проявів болю та причин, що послужили її появі. Від правильної діагностики залежить подальша лікарська тактика. Слід зазначити, що це лікарі виявляють онконастороженість при скаргах на біль у грудях. Така поведінка з боку фахівців потрібна для профілактики та виявлення новоутворень на ранніх стадіях.

Циклічна мастодинія

Ще її називають функціональною чи істинною. Характерна для жінок репродуктивного віку. Виявляється під час та після овуляції, а також при ПМС.

З циклічною мастодинією пов’язують прийом гормональних препаратів, оральних контрацептивів. Також вона виникає через ендокринно-залежні процеси в молочних залозах, наприклад, при дифузних мастопатіях.

Механізм розвитку циклічного болю в залозах пов’язаний з можливістю жіночих статевих гормонів затримувати рідини у клітинах та тканинах. В результаті активуються хімічні речовини, які впливають на нервові волокна та викликають тривалі неприємні відчуття.

Нециклічна мастодинія

Ще її називають симптоматичною, тому що вона вказує на приховану патологію у молочних залозах, наприклад, новоутворення. Також виникає внаслідок:

  • травм;
  • склерозу м’яких тканин (аденоз);
  • запальних процесів;
  • хірургічних маніпуляцій;
  • новоутворень (кісти);
  • аномалій розвитку;
  • операцій із корекції форми, розміру грудей.

Діагностується нециклічна мастодинія переважно у жінок старше 35 років.

Причини появи мастодинії

У більшості представниць прекрасної статі мастодинія утворюється в результаті фізіологічних процесів в організмі. Так у підлітковий період залози грудей можуть боліти через дозрівання органу-мішені під впливом ендокринної системи. У репродуктивному віці мастодинію пов’язують із вагітністю, гормональними збоями через стрес та недосипання. Після 45 років біль у грудях може вказувати на передклімактеричний етап розвитку організму.

Окремо виділяють болі в грудях, що виникають через великий розмір залоз, носіння тісної білизни, травми чи забій. Мастодинія може вказувати на процеси, які не пов’язані з жіночою статевою системою. Біль у грудях іноді з’являється через остеохондроз, міжреберну невралгію, захворювання серця. В окрему категорію потрапляють біль у залозах через невротичні розлади.

Також мастодинія може стати результатом медикаментозної корекції гормонального фону, прийому таблетованої контрацепції. Як правило, організм адаптується протягом кількох місяців, і біль проходить. Таку болючість необхідно обговорити з лікарем, щоб фахівець прийняв рішення про подальшу тактику лікування.

Як виявляється мастодинія

Вона проявляється болями різної інтенсивності, гіперчутливістю в ділянці соска, набряклістю залози. Ці симптоми характерні для циклічної мастодинії.

Біль у грудях, що стала симптомом прихованої хвороби, не супроводжується набряклістю та гіперчутливістю. Жінка точно вказує локацію болю, який може бути сильним або слабким. У деяких випадках спостерігаються виділення із соска, чого не повинно бути в нормі. У такій ситуації слід негайно з’явитись на огляд до лікаря.

Негормональне лікування мастодинії

Негормональне лікування болю в грудній залозі може бути медикаментозним та немедикаментозним, і підбирається лікарем індивідуально – з урахуванням встановленої причини мастодинії, віку та супутніх захворювань:

  1. У деяких випадках від болю в грудях допоможе позбавитися підбору бюстгальтерів відповідного розміру, форми, ступеня жорсткості та тканини.
  2. Дотримання персонально складеної дієти. Приклади:
    • при мастодинії, викликаної фіброзно-кістозною мастопатією, повинні максимально бути відсутніми продукти, які містять кофеїн, теобромін і теофілін, особливо кава, чай, шоколад, какао, оскільки вони сприяють розростанню фіброзної тканини та секреції кістозної рідини;
    • при будь-якій етіології виникнення болю в молочній залозі слід відмовитися від жирної їжі та алкоголю, щоб не заважати печінці утилізації естрогенів, оскільки порушення балансу статевих гормонів сприяє виникненню дискомфорту та мастодинії;
    • мастодинія при ПМС може зникнути через обмеження в передменструальному періоді вживання рідини, кухонної солі та прянощів, солінь, консервації та копченностей.
  3. Незалежно від причини мастодинії, рекомендується:
    • нормалізувати режим та якість сну;
    • переглянути спосіб життя та оптимізувати рівень фізичного навантаження на м’язи грудей та плечового пояса;
    • збагатити раціон вітамінами А, Е та вітамінами групи В, цинком, магнієм, а також продуктами з ензимами та великою кількістю клітковини;
    • уникати стресових ситуацій та дотримуватися емоційної рівноваги, при необхідності приймати седативні засоби та проходити процедури релаксації.
  4. З негормональних препаратів при мастодинії можливе призначення протизапальних та знеболювальних ліків, антигістамінів, імуномодуляторів, нейролептиків. Деякі лікарі рекомендують біологічно активні добавки, але ВООЗ офіційно визнала їхнє «плацебо». А ось ефективність застосування під час мастодинії препаратів на основі рослинних засобів доведена клінічними дослідженнями. Наприклад, Мастодинон завдяки здатності нормалізувати гормональний баланс, усуває біль, зменшує набряклість, покращує функціональний стан вегетативної нервової системи, позитивно впливає на психоемоційну сферу.

Якщо мастодинія є наслідком остеохондрозу, плечолопаткового періартриту або міжреберної невралгії, то до комплексу негормонального лікування ірадіюючого болю в молочній залозі будуть включені ЛФК, масаж та деякі фізіотерапевтичні методики.

Гормональне лікування мастодинії

Гормональна терапія при мастодинії підбирається виходячи з першопричини її прояву та на підставі аналізу рівня статевих гормонів. Сьогодні це можуть бути:

  • комбіновані оральні контрацептиви у формі пігулок, піхвового кільця, нашкірного пластиру;
  • мікронізований прогестерон у формі гелю;
  • гестагени у таблетках або у внутрішньоматковій спіралі;
  • антиестрогени;
  • агоністи ГнРГ.

Якщо розвиток абсцесу, пухлинних або кістозних процесів у молочній залозі не усувається за допомогою медикаментозного лікування, то пропонується хірургічне видалення новоутворень.

Як запобігти появі мастодинії

Біль у грудях з’являється через різні процеси в організмі, може бути симптомом овуляції, передменструального синдрому та інших станів. Саме тому важливо уважно прислухатися до свого тіла й у разі дискомфортних відчуттів звернутися до лікаря за консультацією.

Також запобігти мастодинії допоможуть такі поради:

  • регулярне самообстеження;
  • носіння зручної білизни;
  • підбір оральних контрацептивів із гінекологом;
  • профілактичні огляди раз на рік;
  • здоровий спосіб життя.

Всі ці поради спрямовані на профілактику мастодинії у жінок різного віку. Самообстеження допоможе вчасно запідозрити новоутворення в залозі, зручна білизна не стискатиме груди.

Для профілактики мастодинії можуть призначатися рослинні препарати на основі прутняка звичайного (інша назва вітекс). Негормональний лікарський засіб м’яко діє на жіночу статеву систему, відновлює баланс естрогенів і прогестерону. Серед рослинних препаратів добре зарекомендував себе Мастодинон. Лікарський засіб ефективно знижує неприємні відчуття у грудях, що підтверджується клінічними випробуваннями.

Отже, мастодинія – це стан, який проявляється неприємними відчуттями у грудях, іноді почуттям розпирання. Мастодинія буває циклічною та нециклічною. Найчастіше виявляється у жінок молодого віку. Спостереження за станом свого здоров’я, нормалізація гормонального балансу та самообстеження грудей – це основа профілактики болю у молочних залозах, а також хвороб, які можуть бути причиною розвитку мастодинії.

Часті питання
Чим відрізняється мастодінія від мастопатії?

Мастодинія та мастопатія мають схожі клінічні прояви, проте мастодинія не супроводжується зміною структури молочної залози та не має схильності до переродження в онкологію. Дискомфортні відчуття при мастопатії мають постійний характер, а мастодинія найчастіше проявляється перед початком менструації.

Які симптоми мастодинії у жінок?

До симптомів мастодинії належать біль, набрякання, почервоніння, нагрубання та відчуття важкості в молочній залозі. Найчастіше цей синдром починає проявлятися перед початком менструації та є складовою ПМС.

Чим небезпечна мастодинія?

Дискомфорт при мастодинії погіршує загальне самопочуття, знижує працездатність жінки та може викликати депресію. Крім того, іноді мастодинія є початковим проявом розвитку захворювання молочної залози чи ендокринного порушення. За наявності неприємних відчуттів у грудях необхідно звернутися до мамолога для профілактики ускладнень.

У якому віці може розвинутись мастодинія?

До розвитку мастодинії схильні всі жінки фертильного віку. Найчастіше від цього синдрому страждають підлітки та молоді дівчата, у яких відбувається стабілізація гормонального фону та остаточне формування статевих органів.