name

Мастодинія (масталгія) – хронічний (періодичний або постійний) стан грудей, при якому відчувається біль, печіння в одній або двох молочних залозах, набряклість.

Симптоми мастодинії зазвичай виникають у жінок у період гормональних змін організму (пубертатний підлітковий вік або клімактеричні зміни).

Також досить часто болючість провокують стреси, зайва вага, нездоровий спосіб життя. А також розлад гормонального балансу організму, захворювання щитовидної залози, яєчників.

МАСТОДИНІЯ ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ТАКИМИ ВИДАМИ:

 1. Циклічна. Виникає щоразу у першій половині менструального циклу найчастіше у молодих дівчат. Залежить від щомісячної циклічної зміни кількості гормонів. У другій половині циклу біль проходить.
 2. Часто провокує циклічну мастодинію прийом оральних контрацептивів. Передменструальний синдром (ПМС) також проявляється симптомами мастодинії.

Ациклічна.
В основному проявляється у жінок після 30 років і пов’язана із хворобами молочних залоз:

 • мастопатія;
 • травми грудей (удар залози, здавлювання, носіння неправильної білизни з металевими кісточками протягом тривалого часу);
 • доброякісні утворення (вузли, кісти);
 • злоякісні утворення;
 • запалення у молочних залозах (мастит).

Біль у грудях при ациклічній масталгії часто не пов’язаний з менструальним циклом, постійний і періодично наростає. Інтенсивність болю пропорційна тяжкості чи занедбаності захворювання.

Циклічна.

Для лікування циклічної масталгії рекомендується звернути увагу на спосіб життя:

 • Виключити чи мінімізувати стрес. Навчитися розслаблятися і перемикатися з фактора, який тривожить. Не допускати у голові постійних тривожних думок. Виговорюватися, висловлювати емоції, плакати. Ввести в раціон продукти, що підвищують рівень серотоніну (гормону радості та задоволення): банани, печінка тріски, гречана крупа, гранати. Частіше виходити на сонечко, оскільки вчені довели, що сонячні промені, потрапляючи на рогівку ока, підвищують рівень серотоніну і полегшують пригнічений стан при депресіях. Ну, чи хоча б намагатися більше гуляти на свіжому повітрі.
 • Виключити чи зменшити кількість алкоголю та цигарок. Хоча всі знають, що на здоров’я людини ці отрути діють руйнівно, головна небезпека полягає в тому, що через канцерогени, що містяться в сигаретах, і етанолу в алкоголі порушується гормональний баланс в організмі дівчат і жінок.
 • При ПМС постаратися відмовитися від солодкого та жирного, їсти легку їжу, відпочивати, дихати свіжим повітрям. Постарайтеся не сприймати те, що відбувається, занадто емоційно. У цей час потрібно себе берегти.
 • Підтримувати здоровий спосіб життя, займатися спортом чи хоча б аеробними фізичними навантаженнями (ходьба, біг, плавання).

Для лікування та профілактики циклічної мастодинії використовуються легкі препарати на основі лікарських трав. Наприклад, німецька фармацевтична фірма Bionorica випускає препарат Мастодинон, який допомагає полегшити симптоми масталгії, та використовується у лікуванні серйозних захворювань (мастопатії).

При симптомах ациклічної мастодинії насамперед рекомендується звернутися до лікаря. Залежно від тяжкості захворювання способи лікування варіюються від легких трав’яних ліків до гормональних препаратів та хірургічного втручання.

Тому не варто боятися лікарів, адже запобігти хворобі легше, ніж лікувати. А рівень медицини та діагностики при своєчасному обстеженні дозволять кожній жінці залишатися здоровою та молодою якомога довше.

Вернуться к списку статей