За статистикою ВООЗ понад 60% жінок до 40 років мають діагноз мастопатія. Інтернет рясніє запитами “що таке мастопатія у жінок”, “чи небезпечна мастопатія” і т.д. Давайте разом розберемося в особливостях цього діагнозу, відповімо на найпоширеніші питання та дізнаємось, як зберегти здоров’я грудей на довгі роки.

mastitis-fibrocystic

Що таке мастопатія?

Мастопатія – це термін, яким називають групу доброякісних захворювань молочних залоз. До них відносять: фіброзні зміни, кісти, фіброзно-кістозні формування та інше. Вони можуть бути дифузними (локалізуватися по всій залозі) та осередковими (формуватися в конкретному місці).

Основна причина розвитку мастопатії – гормональний дисбаланс. Вважається, що мастопатія розвивається при дефіциті прогестерону. У відповідь на гіпопрогестеронемію піднімається рівень естрогену, що призводить до розростання епітелію проток та сполучної тканини молочної залози.

Також мастопатія розвивається на фоні гіперпролактинемії (підвищений синтез пролактину). Гормон регулює функціонування та ріст молочних залоз. Через його профіцит розвиваються доброякісні зміни.

Мастопатія та мастодинія: у чому різниця

Деякі жінки сприймають мастопатію та мастодинію, як слова синоніми. Однак, це не так. Мастопатія поєднує всі доброякісні зміни у грудях, має кілька видів з різними клінічними проявами.

Під мастодинією розуміють циклічні або постійні болі в жіночих грудях. Вони можуть бути спричинені фізіологічними процесами, наприклад, овуляцією. Або бути наслідком прийому оральних контрацептивів, патологічних станів залози.

Мастопатія є захворюванням, а мастодинія – симптомом (у тому числі мастопатії). Мастодинія може вказувати на доброякісні зміни у грудях.

Види мастопатії

Мастопатія у жінок проявляється переважанням залозистого або фіброзного компонента. Тому виділяють такі види мастопатії:

Дисгормональна мастопатія молочної залози

Або дисгормональна гіперплазія молочних залоз. Характеризується зміною співвідношення сполучної, жирової та залозистої тканин. Виникає на фоні гормонального дисбалансу, саме жіночих статевих гормонів. Причин виникнення дисгормональної гіперплазії багато. Найголовніші: нервовий стрес, хронічна втома, дисфункція придатків матки.

Дифузна мастопатія

Дифузна гіперплазія молочних залоз (мастопатія) проявляється безліччю вогнищ розростань, у яких відсутні чіткі межі. Вважається найбільш сприятливою формою мастопатії, оскільки не підвищує ризик раку.

Дифузна мастопатія має такі зовнішні ознаки:

  • біль у грудях, який може бути значним/незначним, може іррадіювати в руку, сосок, пахву;
  • серозні виділення із грудей.

Часто дифузна мастопатія протікає без симптомів та діагностується під час огляду.

Виділяють фіброзну, кістозну та фіброзно-кістозну форми.

a-mammologist-makes-breast

Фіброзно-кістозна мастопатія

Форма дифузного ураження молочних залоз. Розвивається у дівчат підліткового віку. Залежно від співвідношення тканин залози, доброякісна зміна може бути м’якою або щільною на дотик.

Вузлова мастопатія

Є доброякісною дисгормональною зміною грудей. Виявляється вузлом або кістою у тканинах залози, які відчуваються як ущільнення при пальпації. Також жінки скаржаться на біль у грудях (мастодинію), набухання залоз, появу виділень.

Вогнищева мастопатія

Проявляється появою щільно-еластичної кульки з ущільненням у горизонтальній площині. У другій половині циклу є помітнішим. Може ущільнюватись і ставати болючим. Іноді не визначається пальцями через накопичення рідини всередині ущільнення.

Кистоподібна мастопатія

Цей вид гіперплазії характеризується появою кіст. Це порожні утворення, наповнені рідиною. Розвиваються кісти і на фоні дисгормональних порушень.

Симптоми мастопатії

Мастопатія грудей часто не проявляє себе, виявляється випадково при плановому огляді у мамолога чи гінеколога. Іноді гіперплазія проявляється такими симптомами:

  • ущільнення у тканинах молочної залози;
  • поява набряку у грудях;
  • болючість у місці ущільнення;
  • серозні виділення із сосків, рідше жовті, зелені.

Біль у грудях постійний. Посилюється у другій половині циклу. Після менструації не минає.

Мастопатія при грудному вигодовуванні (ГВ)

Вважається, що грудне вигодовування добре впливає на здоров’я молочних залоз. Під час годування груддю тканини виконують свої фізіологічні функції, працюють повноцінно. Це сприяє постійному оновленню всіх структур молочних залоз. Крім того, у період вагітності, що передував ГВ, виробляється прогестерон. Гормон пригнічує розростання залозистої та фіброзної тканини, тим самим виліковує від мастопатії.

Найкращий термін годування груддю для розсмоктування мастопатії – не менше півроку. Саме за цей період тканина молочної залози поступово оновлюється, а ущільнення розсмоктуються.

Мастопатія та психосоматика

За даними наукових праць Єрмолаєвої Т. Н., опублікованих у журналі “Фундаментальні дослідження”, близько 30-60% жінок з мастопатією відзначають наявність стресових ситуацій напередодні. Конфлікти вдома та на роботі, сильні потрясіння, розлучення, втрата близьких, хронічні недосипи та робота 24/7 – все це передувало розвитку симптомів мастопатії.

Також досліджуючи жінок за допомогою опитувальника, виявлено, що більшість жінок з мастопатією мають педантичний характер (32.5%), решта – збудливий, злопам’ятний та демонстративний. У контрольній групі здорових пацієнток 73% припало на демонстративний тип характеру.

Така різниця у показниках пояснюється тим, що пацієнткам із контрольної групи властива здатність витісняти з пам’яті негативні моменти. Педантичні жінки такі можливості не мають. Їхня психіка негнучка, не інертна. Травмуючі спогади та переживання зберігаються в пам’яті надовго. Таку особливість психіки можна розглядати як провокуючий чинник — хронічний затяжний стрес.

attentive-radiographer-adjusting

Чи небезпечна мастопатія

Більшість жінок на прийомі у спеціаліста запитують: “що таке мастопатія і чим вона небезпечна?” Клінічно виділяють дві форми захворювання – дифузну та вузлову. Перша вважається найсприятливішою. Дуже рідко мастопатія (частіше вузлова) може стати злоякісною і перейти в рак.

Важливо проходити регулярні обстеження у мамолога, незалежно від виду гіперплазії. Найімовірніше спеціаліст запропонує тактику спостереження за індивідуальним графіком, прийом негормональних рослинних препаратів, наприклад, “Мастодинон”. Препарат допомагає природним шляхом знизити рівень пролактину, має легку седативну властивість, що допомагає зменшити кількість стресу. Рідше призначається гормональна терапія чи оперативне втручання.

Зверніться до мамолога у терміновому порядку якщо є такі симптоми:

  • ущільнення та біль у грудях;
  • змінилася шкіра молочних залоз;
  • груди за відчуттями “горять” (піднялася локально температура);
  • ви відзначаєте збільшення пахвових лімфатичних вузлів;
  • з’явилася асиметрія;
  • втягнувся сосок;
  • з’явилися виділення (особливо коричневі).

Що не можна при мастопатії

Щоб допомогти організму позбутися мастопатії якнайшвидше, потрібно утримуватися від:

  • частого вживання кави, чаю, шоколаду – метилксантини, що містяться в них, сприяють розвитку мастопатії;
  • тривалих стресів – вони провокують зростання гормону пролактину, що впливає синтез інших гормонів;
  • абортів – сприяють різкій зміні гормонального балансу, що може позначитися на стані грудей;
  • гінекологічних захворювань – регулярні профогляди дозволяють виявити та скоригувати відхилення у роботі статевої системи;
  • зайвої ваги – у жировій тканині закладено запас естрогенів, гіперестрогенія негативно впливає на співвідношення тканин у молочній залозі;
  • алкоголю та куріння – шкідливі звички підвищують ризик розвитку раку;
  • фізіологічних процедур, лазень, саун, відвідування солярію або засмаги просто неба – все це сприяє розвитку мастопатії.

a-girl-in-a-black-t-shirt-clasps-her-chest

Висновок

Мастопатія – це збірне поняття, яке позначає групу доброякісних гіперпластичних процесів, що відбуваються в молочній залозі на фоні гормонального дисбалансу. Для профілактики мастопатії необхідно:

  1. правильно харчуватися;
  2. приймати вітаміни та антиоксиданти (особливо вітамін D, омега-3, омега-6);
  3. регулярно жити статевим життям;
  4. носити зручну білизну;
  5. займатися фізичною активністю;
  6. щомісяця проводити самообстеження грудей;
  7. по можливості не відмовлятися від грудного вигодовування.

Ці прості поради допоможуть захиститися від появи мастопатії або сприятимуть її зникненню з повним збереженням здоров’я.

Джерела:
  1. Журнал “Фундаментальні дослідження”. – 2007. – № 12 (частина 1) – С. 20-23 ПСИХОСОМАТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ І ПСИХОТЕРАПІЯ В АЛГОРИТМІ ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ ЖІНОК З ПАТОЛОГІЄЮ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ
  2. Застосування Мастодинону за різних форм мастопатії Н.І. Рожкова, Є.В. Міських ФДМ РНЦРР Мінздоровсоцрозвитку РФ, Москва
  3. Брускін Я. М. Дисгормональні захворювання молочної залози та їх лікування. – М.: Медгіз, 1962. – 240 с.
  4. Керчелаєва С.Б., Сметник А.А., Беспалов В.Г. РМЗ. Мати та дитя №15 від 23.09.2016 стор. 1018-1025
  5. Молочні залози та гінекологічні хвороби / за ред. В.Є. Радзинського. М., 2010. 304 с.
Часті питання
Який вид мастопатії вважається найнебезпечнішим?

Найнебезпечнішою формою мастопатії вважається вузлова форма з багатокамерними утвореннями. За виявлення щільного новоутворення в молочній залозі слід негайно звернутися до лікаря для профілактики розвитку ускладнень.

Чи може при мастопатії розвинутись рак молочної залози?

Мастопатія належить до передракових патологій. За наявності несприятливих чинників (травма, гормональний збій і тд) це захворювання може перерости в рак молочної залози. Саме тому всім жінкам з мастопатією треба регулярно відвідувати мамолога для профілактики розвитку онкології.

Чи завжди оперують мастопатію?

Початковим етапом в терапії мастопатії є консервативне лікування. Якщо препарати не мають позитивного ефекту та спостерігається прогресування захворювання – приймають рішення про проведення операції для профілактики розвитку раку молочної залози.

Вернуться к списку статей