Реалії сучасної статистики хвороби Мастопатія такі, що рано чи пізно, але в житті кожної жінки настає момент, коли вона ставить запитання — Що це таке і чи небезпечне це фіброзно-кістозне захворювання?

Зміст:

Мастопатія: класифікація та які можуть бути відчуття

bolit_grud
Мастопатія -– це найпоширеніша доброякісна патологія молочних залоз. Її частка серед гінекологічних захворювань сьогодні становить 50–60 %. Вона являється розростанням тканин (дисплазією). Причина цього процесу – порушення балансу естрадіолу, прогестерону та пролактину. Тому мастопатію часто називають дисгормональною дисплазією. Гінекологічні хвороби та клімакс сприяють прогресу цієї доброякісної патології, яка зустрічається у кожної 3-4 жінки.

Ще зовсім недавно мастопатія найчастіше зустрічалася у жінок 45–55 років, але сьогодні фіброзно-кістозна хвороба «помолодшала». Пік захворюваності зрушився на вік 30-45 років, при цьому порушення співвідношення епітеліального та сполучнотканинного компонентів залози все частіше зустрічаються і у молодих жінок 20-30 років.

Класифікація мастопатії

Багато українських мамологів застосовують класифікацію мастопатії, в якій виділяють 2 її різновиди — дифузну та вузлову.

Дифузний різновид включає кілька форм: фіброзну, кістозну, змішану і склерозуючий аденоз.

До вузлових різновидів відносяться численні види кісти молочної залози, фіброаденома, внутрішньопротокові папіломи, ліпогранульома, ліпома, гамартома, атерома, жировий некроз.

Також виділяють непроліферативні та проліферативні групи мастопатій. Для останніх типовий прискорений цикл розподілу клітин. Виділяють 3 ступеня вираженості дисгормональної доброякісної дисплазії молочної залози: І – без проліферації (розростання) епітелію, ІІ – з проліферацією, ІІІ – з атиповою проліферацією.

Симптоми фіброзно-кістозної хвороби

Мастопатія спершу проявляє себе у вигляді мастодинії, синдрому, що включає в себе:

 • неприємні відчуття, дискомфорт та болючість у ділянці залози;
 • набряклість;
 • нагрубання;
 • збільшення чутливості при дотику;
 • поява ділянок ущільнень тканини у вигляді тяжів, зернистості та нагрубання залозистих часточок;
 • поява виділень із сосків при пальпації (у деяких);
 • збільшення в пахвових западинах лімфовузлів (можливо, але не обов’язково).

Надалі, з наростанням патологічного процесу, до мастодинії приєднується больовий синдром — масталгія. Ступінь вираженості болю може бути різним. У деяких, навіть легкий дотик до одягу в області залози, викликає болючі відчуття. Найчастіше біль іррадіює у шию, лопатку, плече.

Фіброзно-кістозна мастопатія чим небезпечна? Якщо дифузну форму мастопатії не лікувати, то вона перероджується у вузлову, для якої вже притаманне відмежування ущільнень у пухлину з чіткою овальною або круглою формою. Ущільнення може бути розміром з рисове зернятко або навіть менше, а може швидко розростатися, і нагадувати великий волоський горіх. Пухлин може бути одна чи кілька. Мастопатія може вражати як одну, так і обидві молочні залози одночасно.
young-nurse

Мастопатія – це небезпечно?

І так і ні. Все залежить від виду, форми, ступеня вираженості проліферації, стадії перебігу та причини виникнення хвороби, віку жінки, стану її здоров’я та способу життя.

Ризик раку молочної залози Група мастопатій (ступінь) Гістологія
Не збільшений Непроліферативні (I) Аденоз, луската або апокринова мікроплазія, мастит, розширення проток.
Збільшений у 1,5–2 рази Проліферація без атипії (II)
Збільшено у 5–50 разів Проліферація з атипією (III) Гіперплазія: протокова, долькова, середня, щільна, квітуча, папілярна.

Чи небезпечна дифузна фіброзно-кістозна мастопатія

Усі різновиди дифузного виду мастопатій є доброякісними. Але оскільки без належного лікування вони перероджуються у вузлові форми, деякі мамологи відносять і жінок із дифузними формами мастопатій до групи підвищеного ризику виникнення онкології молочної залози. Дифузна мастопатія — це небезпечно, якщо не звертати уваги на симптоми, і дозволити патологічним процесам розвиватися далі та перейти з непроліферативного ступеня в стан проліферації.

Дифузна кістозна мастопатія — чи це небезпечно? Зазвичай ця форма патології в рак не перероджується.

Чи небезпечна вузлова мастопатія

Так, більшість різновидів вузлової мастопатії небезпечні. В даний час гістологічні дослідження, які проводять при уточненні діагнозу Вузлова мастопатія, показують, що ця хвороба поєднується з онкологією молочної залози в середньому у 46% випадків.

У яких випадках негайно звертатися до фахівця

Сходити до мамолога на огляд не завадить у жодному разі, особливо якщо жінці при самостійній пальпації залози здається, що відбулися зміни тканини. Але симптом, при яких потрібно йти до лікаря якнайшвидше – виділення з сосків. Незалежно від того чи будуть вони нагадувати молозиво, бути зеленими, коричневими або з кров’ю. Сходити на консультацію варто навіть якщо при натисканні на сосок виділень немає, але на бюстгальтері є сліди.

Що можна зробити самостійно

Поки уточнюватиметься діагноз, що необхідно для вибору адекватної схеми терапії, у будь-якому випадку — за будь-якого різновиду мастопатії, можна і потрібно розпочинати самостійне допоміжне лікування. Воно включає наступні терапевтичні методи:

 1. Негормональні рослинні лікарські засоби.. Сьогодні, як і останні 25 років, препарат вибору № 1 для допоміжної терапії мастопатії — німецькі краплі/таблетки Мастодинон. Його натуральні компоненти сприяють:
  • відновленню балансу «естрадіол – прогестерон» та усунення надлишкового вироблення пролактину;
  • зниженню сили масталгії, проявів мастодинії, болючості внизу живота напередодні та під час місячних;
  • зникнення головного болю;
  • нормалізації психоемоційного стану;
  • поліпшення стану слизової шлунка та роботи підшлункової залози.
 2. Знеболення. Больовий синдром при мастопатії – масталгія, купірована анальгетиками, Мастодіноном та іншими негормональними рослинними лікарськими засобами. Крім цього, у боротьбі з болем допоможуть і призначені лікарем гормональні препарати.
 3. Дієтотерапія. При діагнозі Мастопатія необхідно нормалізувати вагу. Для цього, а потім й надалі, для підтримки маси тіла в межах норми, лікарі рекомендують жінкам дотримуватися циркадної дієти, поєднаної з принципами інтервального голодування (без перекусів, і не 5-6 разів на день, а максимум 3 рази і в межах світлового вікна). Виявляється, що зайва вага, частота та час їжі впливають на ризик розвитку, ріст та метастазування раку молочної залози.
 4. Нормалізація нічного сну. Рекомендується лягати спати і прокидатися приблизно в один і той же час. За потреби можна пити снодійні та седативні засоби. Загальна кількість годин для сну на добу повинна бути не менше ніж 7 годин, при цьому обов’язково необхідно спати в проміжку між 00:00 та 4:00. Якщо в цей час жінка не спить, то в організмі порушується циркадний ритм і баланс вироблення гормонів, які продукуються в нормі тільки в цей час і під час сну. Це – мелатонін, соматотропін, ФСГ, ЛГ, лептин, грелін та кортизол.

young-woman-have-a-visit-with-female-doctor
Важливу роль лікуванні мастопатії має і оптимізація рухового режиму, оскільки виконання фізичних вправ не тільки знімає стрес і спалює зайві калорії, а й сприяє виробленню естрогенів і ендорфінів, соматотропіну, тироксину, інсулін, глюкагону. Великих фізичних навантажень слід уникати. Показані щоденні піші прогулянки ввечері, нескладні динамічні комплекси йоги, пілатес, стретчінг.

Крім цього жінкам з діагнозом Фіброзно-кістозна хвороба слід пам’ятати, що їм заборонено робити аборти, курити, вживати алкоголь, міцний чай, каву, напої з приставкою «кола», енергетики, продукти з какао-бобів, копченості, жирну їжу. Варто відмовитися від масажу спини та мануальних маніпуляцій, природної або штучної засмаги, відвідування сауни/бані. Без схвалення мамолога будь-які фізіотерапевтичні процедури заборонені.

Висновок

Насамкінець хочемо ще раз уточнити, що фіброзно-кістозні різновиди мастопатії відносяться до доброякісних дисплазій. Важливо розпочати лікування саме в цей час, не чекаючи поки хвороба переродиться в одну з дифузних форм, які вже потрапляють до списку передракових станів. Тому важливо щомісяця проводити самодіагностику: огляд залоз, стоячи перед дзеркалом, їхню пальпацію круговими рухами подушечками пальців (по радіальних колах від соска до основи) в положенні стоячи і лежачи на спині.

При виявленні асиметрії ареолів і сосків, виділень із них, одного або кількох щільних утворень навіть мізерно маленького розміру, потрібно терміново йти на прийом до мамолога. Чим раніше буде поставлено діагноз і розпочато лікування, тим швидше доброякісна пухлина розсмокчеться, і тим менше шансів на переродження дисплазії в рак. Скажіть онкології молочної залози: Ні!

Вернуться к списку статей