beremennost_mastopatiya

Фіброзно-кістозна мастопатія — досить поширена патологія: за статистикою, на неї хворіють близько 30% жінок дітородного віку. Багатьох із них хвилює питання, чи можна планувати вагітність із таким діагнозом. Чи є мастопатія при вагітності ускладнюючим фактором і як вона позначається на здоров’ї матері та майбутньої дитини, розглянемо у цій статті.

Ознаки мастопатії під час вагітності

Визначальними показниками мастопатії при вагітності є:

  • загострена чутливість грудей;
  • постійне чи періодичне почуття болю;
  • почуття важкості у грудях;
  • деформація, асиметричність молочних залоз;
  • набряклість або припухлість;
  • виділення непрозорої рідини із сосків;
  • вузлики (на початковій стадії захворювання) та ущільнення.

Фіброзно кістозна мастопатія та вагітність зустрічаються приблизно у 5% жінок. Виявлення мастопатії під час виношування дитини утруднено, оскільки ознаки хвороби найпомітніші перед менструацією. Лікар ставить діагноз на основі візуального огляду, пальпації та докладного опитування. Для підтвердження діагнозу може бути призначено УЗД, яке є безпечним видом діагностики.

Особливості перебігу мастопатії при вагітності

Виношування дитини не має негативного впливу на фіброзно-кістозну мастопатію. Багато фахівців називають вагітність чудовою профілактикою та лікуванням хвороби. Практика показує, що мастопатія при вагітності часто зникає без застосування ліків.

У першому триместрі вагітності молочні залози збільшуються, готуючись до лактації. Саме тоді ознаки мастопатії в жінки можуть загостритися. Нерідко вагітна відзначає набряклість і відчуття важкості в грудях, посилення непрозорих виділень із сосків, які супроводжуються дискомфортними та больовими відчуттями.

У другому триместрі ці симптоми, як правило, зникають. Цьому сприяє дія гормонів, зокрема, прогестерону, який активно секретується при вагітності. Самопочуття майбутньої матері поступово покращується. Біль і дискомфорт у грудях стають менш вираженими або зникають зовсім, вузлики та кісти зменшуються.

У третьому триместрі вагітності концентрація прогестерону стабільно зростає. Рівень гормону в організмі жінки залишається високим у післяпологовому та лактаційному періоді. Цей фактор сприятливо впливає протягом мастопатії, тому під час вагітності та лактації утворення в молочних залозах часто розсмоктуються самостійно.

Мастопатія та вагітність – вплив одного на інше

Якщо фіброзно кістозна мастопатія та вагітність співпали, це означає, що провокуючі фактори були запущені задовго до зачаття. Часто мастопатія розвивається на фоні ендокринних порушень та хронічних захворювань жіночої статевої сфери. Хворобі сприяє дисбаланс гормонів – недостатнє вироблення прогестерону і підвищена концентрація пролактину, яка спостерігалася до вагітності.

Під час вагітності гормональний фон кардинально змінюється: яєчники синтезують більше прогестерону. У великих кількостях прогестерон сприятливо впливає на результат хвороби.

При діагнозі «мастопатія» лікарі часто рекомендують жінці завагітніти, щоб позбутися проблеми природним шляхом. Після народження дитини фіброзно-кістозна мастопатія здебільшого виліковується повністю. При тяжкій формі хвороби настає регрес.

Чи небезпечна мастопатія при вагітності

При грамотній діагностиці та постійному медичному спостереженні мастопатія при вагітності не становить загрози для матері та плода. Захворювання не чинить негативного впливу на репродуктивну систему, не перешкоджаючи зачаттю і благополучному виношування дитини.

Жіночий організм сприймає вагітність як фактор оновлення та загального оздоровлення. Під час виношування дитини ендокринна система починає функціонувати по-новому, а залозиста тканина активно готується до тривалої секреції грудного молока. Грудне вигодовування, яке триває щонайменше півроку, також сприяє постійному оновленню тканин молочних залоз. Ці фактори сприяють тому, що мастопатія при вагітності здебільшого проходить без медичного втручання.

Попри побоювання деяких жінок за здоров’я майбутньої дитини, захворювання не чинить негативного впливу на плід в утробі матері. При мастопатії у матері молоко не містить токсичних речовин та нешкідливе для немовляти.

Лікування мастопатії при вагітності

Загальні рекомендації мамолога зводяться до виконання спеціальних фізичних вправ та дієти, відмови від відвідування лазні або сауни, плавання, прогулянок на вулиці та нічному сні не менше 8 годин. Груди не повинні стискатися, при вагітності слід носити зручну білизну з бавовняної тканини.

Більшість медикаментів під час вагітності перебувають під забороною, тому призначати терапію має спеціаліст в індивідуальному порядку. Особливості лікування залежать від форми та тяжкості перебігу захворювання. Важливо пам’ятати, що мастопатія при вагітності не завжди потребує лікування. При необхідності лікар порекомендує засоби для зовнішнього застосування, щоб полегшити біль та дискомфортні відчуття.