Мастопатія при грудному вигодовуванні (ГВ) лякає багатьох жінок, незважаючи на те, що захворювання не становить небезпеки для дитини або них самих. У жодному разі патологію ігнорувати не можна, як і не можна займатися самолікуванням. Давайте розберемося, чим небезпечна мастопатія у жінок, які годують, і що можна зробити вже зараз.

pregnant-lady-massaging-her-breasts

Мастопатія при ГВ: що це і чим небезпечна

Мастопатія – це збірне поняття для доброякісних змін у грудях, що виникають на фоні гормонального збою, та з інших причин. Мастопатія у жінок, що годують, розвивається точно так само, як у невагітних.

Мастопатія:

 • не є протипоказанням для зачаття, виношування та народження дитини;
 • не викликає викиднів чи ускладнень;
 • не чинить токсичної дії на дитину, жінку чи материнське молоко.

У медичному співтоваристві було багато повідомлень про благополучне протікання мастопатії саме в період вагітності та про повну регресію фіброзно-кістозних процесів на фоні ГВ. Тому можна вважати, що мастопатія та годування груддю сумісні. Так відбувається, тому що регулярне годування дитини усуває застійні явища в залозах. Тканини постійно оновлюються за рахунок стимуляції їхньої роботи.

У той же час трапляються випадки, коли відразу після пологів груди починають сильно розпирати, піднімається температура. Так відбувається тому, що залози наливаються молоком. На фоні структурних змін при мастопатії протоки можуть бути звужені, що ускладнює виведення молока і сприяє запаленню.

Ознаки мастопатії при ГВ

Сама собою мастопатія виникає задовго до планування народження дитини. На розвиток доброякісних змін ще до вагітності вказують такі ознаки:

 • Жінка скаржиться на біль у грудях, особливо у другій половині циклу.
 • Відзначається набряклість залози, груди збільшуються у розмірах.
 • Можуть з’являтися виділення із сосків. Часто світлі, прозорі (на кшталт молозива), але іноді з домішками крові, темні (важливо терміново показатися лікарю!).
 • Іноді жінки можуть намацати дрібні вузлики та ущільнення. Згодом вони збільшуються.

Температура та ознаки інтоксикації при ГВ саме від мастопатії виникають дуже рідко. Іноді фіброзно-кістозні зміни передавлюють кровоносну судину, що також може спричинити запальний процес.

На фоні мастопатії та застою грудного молока може розвинутися лактаційний мастит. У цьому випадку жінка скаржиться на:

 • підвищену температуру;
 • болючі відчуття у грудях, які посилюються під час годування;
 • виникненням ущільнення у залозі;
 • різке збільшення розміру грудей.

Щоб мастопатія не стала причиною переривання годування груддю, вже при перших неприємних відчуттях варто показатися фахівцеві з грудного вигодовування. Також бажано заздалегідь отримати консультацію лікаря. Це допоможе контролювати ситуацію та знати алгоритм дій.

Чи можна годувати грудьми при мастопатії

Багато жінок ставлять лікареві найважливіше питання: “чи допомагає годування грудьми при мастопатії?”Однозначно так! Якщо немає інших протипоказань, які визначаються лікарем. Мастопатія розвивається на фоні гормонального збою. Під час вагітності та годування груддю ендокринна система перезапускається, тому що всі 9 місяців вона працювала для підтримки вагітності, а тепер “відповідає” за секрецію молока.

Також під час годування минають застійні процеси, клітини оновлюються, а фіброзні та залозисті компоненти доброякісних змін регресують. Отже, мастопатія при годуванні грудьми може повністю зникнути.

Лікування захворювання при годуванні груддю

Якщо зміни при мастопатії незначні та не чинять дискомфорту, може знадобитися лише регулярне спостереження лікаря для контролю ситуації. Часто фіброзно-кістозні процеси інволюціонують самостійно на фоні годування груддю.

Якщо на момент лактації мастопатія завдає дискомфорту, якщо її симптоми занадто виражені, жінці призначають лікування. Воно може бути спрямоване на:

 • усунення болючих відчуттів;
 • відновлення ГВ;
 • зменшення запального процесу;
 • видалення деяких кіст та вузлів;
 • відновлення тканин залози.

Медикаментозна тактика лікування під час годування груддю вибирається виключно лікарем. Фахівець враховує ризики, призначає дозволені препарати для жінок, які годують. Не потрібно самостійно купувати лікарські засоби за порадою родичів та друзів, це може посилити симптоми та відстрочити одужання.

При дуже запущених стадіях фіброзно-кістозних змін може застосовуватися хірургічне лікування. Його не проводять під час вагітності, інколи ж і при ГВ. Остаточне рішення приймає лікар.

Як запобігти хворобі

Мастопатія виникає ще до вагітності та грудного вигодовування. Щоб запобігти хворобі, користуйтеся такими правилами:

 • збалансовано харчуйтесь;
 • спіть щонайменше 7 годин на день;
 • уникайте стресів;
 • плануйте вагітність;
 • регулярно відвідуйте мамолога для профілактики;
 • займайтеся спортом.

Якщо мастопатія все ж таки розвинулася і не зникла після вагітності, ці поради допоможуть полегшити дискомфорт у грудях і сприятимуть якнайшвидшій регресії фіброзно-кістозних компонентів.

Підберіть бюстгальтер за розміром, він має бути з натурального матеріалу. Ліф не повинен передавлювати груди та ділянку під грудьми.

 1. Не відвідуйте лазню чи сауну.
 2. Уникайте шкідливих харчових звичок та алкоголю.
 3. Не відвідуйте солярій, намагайтеся не приймати сонячні ванни.
 4. Уникайте стресів і висипайтеся.
 5. Зверніться до консультанта з ГВ та виконуйте всі вказівки.

Отже, мастопатія при ГВ не є протипоказанням до годування груддю. Молоко не містить токсинів та інших речовин, здатних нашкодити дитині. Мастопатія при ГВ часто має сприятливий перебіг і навіть регресує за рахунок відновлення гормонального фону та усунення симптомів застою. Лікування мастопатії підбирає лише фахівець! Він враховує всі ризики та особливості взаємодії мед. препаратів з материнським та дитячим організмами.

Вернуться к списку статей