name

Зміст

Скорочення ГВ означає грудне вигодовування. Для майбутніх мам, які виношують первістка, мастопатія при ГВ — лякаюче словосполучення. Насамперед турбує небезпека патології для немовляти, а потім уже вони думають про себе. Найчастіше фахівці задають питання: чи не стане мастопатія при лактації прискорюючим фактором для переродження доброякісної гіперплазії в злоякісне новоутворення і можливо, що годування груддю при мастопатії та прикладання немовляти до обох залоз стане причиною виникнення патології на здорових грудях? Давайте розбиратися.

Мастопатія при ГВ: що це і чим небезпечна

Мастопатія – це група численних різновидів доброякісних новоутворень у молочних залозах, які в переважній більшості випадків виникають через зміни гормонального фону. Патологія може одночасно розвиватися у двох, але найчастіше це відбувається в одній груді.

Мастопатія і ГВ не відноситься до комбінації, що рідко зустрічається. За статистикою, гіперплазія тканин у молочних залозах — надмірне розростання зі збільшенням кількості нових структур відбувається у 8 з 10 жінок, 4 з яких перебувають у репродуктивному віці.

ВООЗ внесла деякі форми мастопатії до списку хвороб — передракових станів. Однак тим жінкам, які планують вагітність, виношують плід або вже годують немовля, занадто переживати не варто:

 1. Будь-який різновид мастопатії не входить до переліку протипоказань для зачаття, виношування та пологів. Патологія не може призвести до мимовільного аборту, викидня, не входить до причин завмерлої вагітності та не чинить негативного впливу на розвиток плоду.
 2. Протягом вагітності та лактаційного періоду утворення доброякісних змін у грудях практично не відбувається. Крім цього, підвищене вироблення прогестерону до моменту лактації може призвести до розсмоктування новоутворень як у фіброзній, так і жировій тканині молочної залози.
 3. Мастопатія при годуванні груддю не прогресує. Навпаки, у чималої кількості жінок відбувається її часткова чи навіть повна регресія — новоутворення розсмоктуються. Відбувається це завдяки тому, що регулярність грудного вигодовування ліквідує застійні явища та стимулює оновлення тканин молочних залоз.
 4. Вагітність та подальше годування груддю входять до списку профілактики мастопатії, і багато років здатні захистити жінку від виникнення цієї патології.

Відразу після пологів у жінки можливе підвищення температури тіла і виникнення відчуття сильного розпирання грудей. Це — наслідок природного посилення вироблення молока та звуження просвіту проток, до яких призвела мастопатія. При годуванні ці прояви зникнуть, оскільки регулярність процесу досить швидко зменшить рівень запалення.

Проте слід знати і пам’ятати, якщо не дотримуватись правил гігієни грудного вигодовування, жінці гарантований післяпологовий (серозний) мастит. Оскільки природа цієї запальної патології — діяльність патогенних бактерій, можливе перенесення інфекції з однієї залози в іншу. При цьому мастопатія під час годування груддю не передається із ураженою дисплазією залози на здорову, оскільки розростання тканин стало наслідком гормонального дисбалансу до вагітності, а не збільшенням кількості патогенних бактерій.

Ознаки мастопатії при ГВ

Мастопатія при грудному вигодовуванні не відрізняється якимись особливими симптомами. Її ознаки однакові та не залежать від віку жінки, фертильності, наявності або відсутності лактації. Можливе одне чи різні поєднання з кількох проявів мастопатії при ГВ:

 • набряклість, нагрубання залози;
 • точковий або розмитий біль у залозі та/або в пахві;
 • збільшення об’єму залози;
 • одне або багато ущільнень, вузликів;
 • тріщини соска; виділення із нього.

Непоодинокі і випадки, коли мастопатія протікає взагалі без симптомів, і виявляється випадково, при пальпації грудей під час огляду при постановці вагітної на облік жіночої консультації.

Якщо мастопатія та грудне вигодовування, яке здійснюється без дотримання необхідних правил гігієни, призвели до маститу, його дебют розпізнається легко. Різко і до 39 ⁰C підвищується температура тіла, знобить, гостро болить, швидко червоніє та збільшується у розмірах молочна залоза, не відпускає головний біль. При хронізації запального процесу у тканинах утворюються одна або кілька ущільнених ділянок, при цьому больовий синдром у залозі стихає, але посилюється під час годування.

Чи можна при мастопатії годувати грудьми?

кормление грудью

Якщо немає інших протипоказань для грудного вигодовування, воно не просто дозволено, а рекомендовано мамам, у яких є мастопатія.

Після годування груддю протягом мінімум 6 місяців, не у всіх, але у багатьох, мастопатія зникала повністю. Спостереження та статистика із цього приводу ведуться давно, тому відомо, що у половини таких жінок рецидиви дисплазії виникали лише у менопаузальний період.

Хвилюватися з приводу шкоди для немовляти не потрібно. Мастопатія та годування груддю – безпечна комбінація для малюка. Доброякісні новоутворення не виділяють у грудне молоко шкідливих та/або токсичних речовин. Молоко з молочної залози, ураженої мастопатією, для немовляти так само корисне, як і зі здорової залози.

Чи вплине годування груддю на мастопатію?

Так, грудне вигодовування впливає на мастопатію на 100% позитивно. У цей період тканини молочної залози працюють повноцінно та у посиленому режимі, що інтенсифікує їх постійне оновлення. Термін грудного вигодовування: 6 місяців – мінімально оптимальний не тільки для немовляти, але і для того, щоб ущільнення розсмокталися.

Лікування захворювання при годуванні груддю

Якщо мастопатія безсимптомна, або не особливо турбує жінку при годівлі грудьми, лікування не призначається, але за патологією спостерігають, контролюючи ситуацію.

Якщо ж симптоми дисплазії викликають суттєвий дискомфорт, лікування підбирає лікар. Яким воно буде, залежить від різновиду мастопатії. Коли патологія сильно запущена, можливо, буде потрібна допомога хірурга, але такі випадки вкрай рідкісні.

Купувати та пити інші ліки за порадою знайомих або в інтернеті від мастопатії при ГВ – це ризик посилення симптомів та подовження періоду лікування.

Самостійно можна і потрібно підібрати ліфчики з натуральних тканин, які підходять за формою, розміром і не тиснуть груди. Слід на якийсь час відмовитися від кави, походів у сауну, солярію і не засмагати під сонцем. Всім жінкам з мастопатією рекомендується уникати стресових ситуацій, щодня та повноцінно висипатися.

Висновки

Чи можна годувати грудьми при мастопатії? Не лише можна, а й потрібно. Як фіброзно-кістозні та жирові розростання, так і вузликові доброякісні новоутворення, не виділяють у молоко токсичних або шкідливих для немовлят речовин.

Чи допомагає годування груддю при мастопатії? Так, грудне вигодовування, з великою ймовірністю, може змусити зникнути всі доброякісні ущільнення та вузлики, а також розростання жирової тканини, характерні для мастопатії.

Джерела:

 1. Малютіна Є. С. Психосоматичні дослідження та психотерапія в алгоритмі діагностики лікування жінок з патологією молочних залоз. 2007.
 2. Мурашко О.В. Післяпологовий мастит. 2007.
 3. Керчелаєва С.Б. Молочні залози та гінекологічні хвороби. 2010 року.
 4. Сутуріна Л.В. Динаміка клінічних симптомів та корекція антиоксидантної недостатності у жінок з дифузною мастопатією при використанні препарату Мастодинон. 2012 року.
 5. Рожкова Н.І. Застосування Мастодинону при різних формах мастопатії. 2014 року.
 6. Овсяннікова Т.В. Ефективність фітотерапії доброякісних захворювань у гінекологічній клініці. 2017.
 7. Бабік А.І. Мастопатія – хвороба цивілізації. 2020.
 8. Мяснянкін М.Ю. Досвід лікування патології молочної залози в амбулаторно-поліклінічній практиці. 2020.
Вернуться к списку статей