За статистикою ВООЗ мастопатія є найпоширенішою патологією молочної залози, деякі форми якої, при цьому можуть бути сприятливим фактором та сприяти утворенню раку. Про це знають майже всі жінки, і коли лікар, ставлячи діагноз Фіброзно-кістозна хвороба, на додачу вписує поруч термін “мастодинія”, багато хто панікує і на деякий час “ховають себе живцем”. Так що ж таке Мастопатія та Мастодинія, чи не синоніми це і якщо ні, то в чому між ними різниця?

visit-to-professional-and-health-care-smiling

Що таке мастопатія

У дослівному перекладі з грецької термін «мастопатія» означає дисгормональну хворобу молочної залози. Для неї характерні патологічне розростання (дисплазія) тканин та їх ущільнення, що супроводжуються больовим синдромом, та, у деяких випадках, виділенням секрету із соска. Міжнародна назва цього захворювання – Доброякісна дисплазія молочної залози (синонім: фіброзно-кістозна хвороба). Її код у МКБ 10: N60.

Виділяють 2 форми мастопатії: дифузну – первинну та вузлову – вторинну. Переродження первинної форми на вторинну може статися за короткий проміжок часу. А оскільки вузлова мастопатія відноситься до передракових станів, то жінкам у віці 45+, крім регулярної самодіагностики, рекомендується 1 раз на рік приходити на огляд до мамолога.

Що таке мастодинія

У дослівному перекладі з грецької термін “мастодинія” означає болючі відчуття у молочній залозі. Цей термін має і поширений синонім — масталгія. Виділяють циклічну та нециклічну форми мастодинії.

Циклічна масталгія пов’язана із менструальним циклом. Йдеться про відчуття, що змінюються в залозах, які викликаються циклічними коливаннями рівня статевих гормонів. Як правило, пік дискомфортних відчуттів (нагрубання, важкість, розпирання, легка болючість при пальпації) у молочних залозах припадає на дні напередодні місячних.

Нециклічна мастодинія не залежить від коливань гормонального фону, зумовлених менструальним циклом, і виникає через патологічні причини — гінекологічні хвороби та захворювання молочної залози, включаючи доброякісні та ракові пухлини. До списку причин мастодинії також входять: ріст молочних залоз у пубертатному віці, тромбофлебіт підшкірних вен, застій молока під час періоду лактації (лактостаз), а також тріщини, травми, опіки, поранення, вроджені вади розвитку та аномалії молочних залоз.

Сила та характер больових відчуттів у молочних залозах можуть бути такими:

  • слабкі, помірні чи сильні;
  • тупі, ниючі, гострі, різкі;
  • розпирання, печіння, поколювання, простріли;
  • у спокої, при пальпації, при легкому торканні;
  • постійні, періодичні.

Досить часто біль у молочних залозах, спричинений патологічною причиною, іррадіює у плече або шию, іноді в лопатку.

У чому різниця між мастопатією та мастодинією

Мастопатія – це хвороба, а мастодинія – це назва симптому/ознака.

Найчастіше для мастопатії характерна мастодинія (масталгія).

Висновок

Насамкінець хочемо уточнити, що мастодинія – це не привід нервувати, і відкладати візит до мамолога або гінеколога. Сьогодні навіть такий страшний діагноз як рак молочної залози, але виявлений на ранній стадії, у 80% випадків виліковується, а в деяких випадках навіть не потребує ампутації залози.

Вернуться к списку статей