name

Жінки можуть відчувати неприємні відчуття вже за кілька днів чи тижнів до настання місячних. Представниці прекрасної статі можуть почуватися “розбитими” та сонними, з поганим настроєм та потягом до забороненої їжі. У деяких наливаються груди, починає боліти спина, а тіло набрякає і надувається, як кулька. Це лише мала частина того, що лікарі називають передменструальним синдромом (ПМС).

На щастя, не всі жінки стикаються із яскраво вираженими провісниками місячних. Це залежить від індивідуальних особливостей організму та ендокринної системи. Тим не менш, існує безліч способів, що дозволяють позбутися дискомфорту і стати трішки щасливішою напередодні критичних днів. Давайте розберемося, чому виникає синдром і як полегшити ПМС швидко, а також ефективно.

Чому при ПМС виникають болі

Механізми розвитку передменструального синдрому вивчені недостатньо, тому не можна виділити конкретний фактор, що впливає на зміни самопочуття перед місячними. Існує кілька теорій, які односторонньо описують механізм виникнення больового синдрому, набряків, зміни настрою тощо.

Ранній розвиток ПМС пов’язували з ановуляторним циклом, тобто таким, у який не відбулася овуляція, проте нові дослідження спростували ці дані. З’ясувалося, що вирішальну роль відіграє не кількість гормонів, а їх коливання протягом місячного циклу та вплив на ділянки мозку, що відповідає за емоції, поведінкові реакції.

Гормональна концепція описує виникнення синдрому через зміни ендокринного фону. Вона поєднує кілька теорій, що пояснюють причинно-наслідкові зв’язки впливу біологічно активних речовин на жіночий організм. Вирізняють такі причини ПМС:

 • Порушення пропорції гестагенів та естрогенів – жіночих статевих гормонів. Естрогени сприяють затримці рідини та іонів натрію, через що з’являються набряки. Активні речовини накопичуються в головному мозку, їх надлишок викликає психоневрологічні зміни, які проявляються зміною настрою, дратівливістю та плаксивістю.
 • Збільшення пролактину. Гормон виявляється у крові невагітних жінок у мінімальних кількостях, може підвищуватися у другій половині циклу. Він діє на органи-мішені та провокує появу гіперчутливості молочних залоз. Пролактинова теорія пояснюється тим, що естрогени впливають на синтез пролактину. Відповідно, через підвищений рівень жіночих статевих гормонів, можливе посилення секреції пролактину. Як наслідок, молочні залози нагрубають, стають чутливими. Крім того, пролактин, як і естроген, впливає на альдостерон – гормон надниркових залоз, тому підвищений рівень лактотропного гормону викликає набряклість.
 • Простагландинова теорія. Порушений синтез простагландинів, який називається гіперпростагландинемією (посилена секреція), викликає схожі на ПМС симптоми. Сюди відносять головний біль, диспепсичні розлади та багато іншого.
 • Алергічна теорія визначає ПМС, як наслідок гіперчутливості організму до власного прогестерону.
 • Водна інтоксикація. Ця теорія пояснює синдром перед критичними днями розладом водно-сольового обміну.

Окремо виділяють сприятливі чинники, які у теорії можуть підвищувати шанси в розвитку передменструального синдрому. До них відносять:

 • генетичні особливості організму (простежується за жіночою лінією);
 • порушення психічного стану у підлітковому чи післяпологовому періоді;
 • неправильне харчування;
 • інфекції;
 • регулярні тривалі стреси;
 • зміни клімату;
 • хронічні захворювання в анамнезі;
 • вживання алкоголю;
 • інсулінорезистентність;
 • пологи;
 • емоційну лабільність.

Як позбавитися дратівливості при ПМС?

Різка зміна настрою та дратівливість – це часті супутники жінок із передменструальним синдромом. Але як бути, якщо тримати себе в руках не виходить? Спочатку спробуйте влаштувати собі свято. Побалуйте себе за кілька днів до настання критичних днів. Організуйте теплу ванну з піною та улюбленою музикою або фільмом. Запаліть ароматизовані свічки.

Також можна відвідати гінеколога, який призначить лікування з урахуванням ваших симптомів. За кілька днів до початку місячних слід приймати призначені препарати, які знімають усі симптоми і, як наслідок, психоемоційний стан вирівнюється.

Не забудьте про здорову їжу. Багато хто радить з’їсти щось шкідливе та солодке, проте саме правильна їжа допомагає нормалізувати рівень цукру в крові та налагодити метаболізм. Таким чином можна зменшити кількість набряків та проблем зі шкірою. Відмовтеся від кави та будь-яких кофеїновмісних напоїв та стимуляторів нервової системи. Вони тільки посилять ваш поганий настрій та агресію.

Як полегшити ПМС

Синдром проявляється зміною психоемоційного фону. Багато жінок скаржаться на набряки, часті походи в туалет, спазми та багато інших станів, які викликають дискомфорт. Позбутися неприємних відчуттів можна такими способами:

 • Прийомом лікарських засобів (болезаспокійливих та спазмолітиків). Фармпрепарати знімають болючі відчуття, і ви знову можете вести звичний спосіб життя.
 • Фізичні вправи. Йога, танці, силові тренування, а також кардіонавантаження покращують кровообіг органів малого тазу та допомагають боротися з неприємними відчуттями. Крім того, за допомогою деяких вправ можна досягти повного розслаблення м’язів.
 • Регулярний сон. Восьмигодинний сон допомагає швидше відновитись організму.
 • Підтримка нормальної ваги. У жирових відкладеннях накопичуються гормони, збільшуючи їхню концентрацію в організмі, що може посилювати ПМС.
 • Утримання від алкоголю. Спиртні напої можуть посилити психоемоційний стан, і замість розслаблення ви отримаєте роздратування та головний біль.
 • Виключення цукру та жирної їжі, обмеженням солі. Шкідлива їжа сприяє затримці рідини в організмі і, як наслідок, набряку та посиленню болючості молочних залоз.
 • Прийняття трав’яної ванни з меліси. Вона заспокоїть нервову систему і допоможе розслабитися.

Кожна жінка переживає ПМС по-своєму. Однак не варто закриватися у собі та переживати цей період без підтримки. Скористайтеся запропонованими способами “профілактики” передменструального синдрому або запишіться на прийом до гінеколога. Лікар допоможе підібрати оптимальне лікування спеціально для вас.

Вернуться к списку статей