woman with

Як не дивно, але 8 із 10 жінок мають симптоми мастопатії. Це досить давнє поширене жіноче захворювання, яке зараз успішно піддається лікуванню. В основному до мастопатії схильні жінки від 20 до 50 років.

Перші ознаки цього захворювання проявляються сильним болем у грудях, набряком молочних залоз, відчуттям розпирання. Біль посилюється перед початком менструації й після її закінчення стихає.

На цій першій стадії захворювання лікування мастопатії найбільше ефективне, але, на жаль, рідко яка жінка звертається в цей період до лікаря.

Якщо довгий час не звертати уваги на симптоми хвороби, біль у грудях стає постійним, а в молочних залозах утворюються ущільнення, а після й вузли розмірами з невеликий горіх. З сосків можливі виділення різного кольору та структури.

ЯКІ ПРИЧИНИ МАСТОПАТІЇ

Молочна залоза складається з тіла, сполучної (фіброзної) та жирової тканини. Фіброзна тканина створює капсулу для кожної частки молочних залоз, а жирова є гормональним депо. Чим більше жирової тканини, тим більше естрогену – гормону, який виробляється при менструальному циклі.

Кожен цикл надниркові залози та яєчники жінки виробляють гормон естроген, який готує організм жінки до передбачуваної вагітності. Відбувається нагрубання молочних залоз, розширюються молочні протоки, розростається фіброзна тканина. При гормональному балансі у другій половині циклу виробляється гормон прогестерон, завдяки якому відбувається зворотна реакція молочної залози. Набряк спадає, сполучна тканина та протоки зменшуються у розмірах.

При гормональному дисбалансі прогестерон не виділяється у достатній кількості, інволюція не відбувається. І від циклу до циклу фіброзна тканина утворює ущільнення, а згодом і вузли.

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ГОРМОНАЛЬНІ ПОРУШЕННЯ?

Причин дисбалансу гормонів багато:

 • Генетична схильність. Особливо уважно слід контролювати стан молочних залоз жінкам, які мали в сім’ї випадки утворення доброякісних або злоякісних пухлин грудей по материнській лінії;
 • Переривання вагітності чи викидень. При вагітності в організмі жінки циркулює ціла армія гормонів, спрямованих на збереження життя та розвиток дитини. Якщо вагітність різко припиняється, ці гормони провокують різні порушення репродуктивної системи жінки;
 • Відсутність або недостатньо тривале грудне вигодовування малюка;
 • У випадку, коли жінка ніколи не вагітніла і не народжувала;
 • Стреси, тривожність, депресії;
 • Травми грудей. Навіть невеликі удари, короткочасні стискання, незручна білизна можуть призвести до виникнення мастопатії;
 • Захворювання щитовидної залози, печінки, ожиріння;
 • Алкоголь куріння.

Пологи у віці до 25 років, або народження кількох дітей із повноцінним грудним вигодовуванням захищають від виникнення мастопатії.

ЯК ВИЛІКУВАТИ?

При початковій стадії мастопатії рекомендується:

 • Стежити за вагою та правильно харчуватися. Так як жир є гормональним депо, зменшення його кількості сприятливо позначається на профілактиці та лікуванні мастопатії;
 • Вчитися справлятися зі стресом. Більше відпочивати, позбавлятися тривожності, за необхідності звернутися до психотерапевта за допомогою;
 • Скоротити кількість кави, солі, відмовитися від алкоголю та цигарок;
 • Звернутися до лікаря для профілактики ускладнень;

Приймати легкі негормональні препарати на рослинній основі, наприклад, Мастодинон. Цей препарат допомагає збільшити кількість прогестерону, який зменшує набряклість, сприяє зворотному розвитку сполучної тканини.

Якщо мастопатія перейшла у вузлову форму, методи лікування серйозніші: необхідні гормональні препарати, а у складних випадках і хірургічне втручання.

Не варто запускати мастопатію, адже профілактика та лікування на ранній стадії це значно простіше та дешевше ніж у занедбаному стані.

Бережіть себе та будьте здорові!

Вернуться к списку статей