name

У 50% жінок репродуктивного віку, які народжували у другій половині менструального циклу, в протоках молочних залоз виробляється кілька мл секрету, який може залишати сліди на бюстгальтері. Якщо зачаття не відбулося, то ця прозора або трохи каламутна рідина поступово зникає. І це норма. Однак якщо секрет виділяється і до овуляції, а також якщо його багато та/або він забарвлюється в червоний, сірий, жовтий, коричневий або зелений відтінок, необхідно йти до лікаря. Це можуть бути виділення з соска при мастопатії або іншій патології, що вимагає невідкладного лікування.

Причини появи виділень із сосків

У списку патологічних причин, через які можливі виділення із сосків, крім мастопатії знаходяться:

 • забій грудей;
 • мастит; бактеріальний абсцес при лактації;
 • полікістоз яєчників;
 • галакторея-аменорея через аденому гіпофіза;
 • ектазія молочних проток;
 • внутрішньопротокова папілома;
 • аденома соска;
 • гіпотиреоз;
 • захворювання, які порушують роботу надниркових залоз;
 • пухлина гіпофіза;
 • тяжкі патології печінки;
 • деякі ліки для лікування артеріальної гіпертензії, захворювань серця, виразки шлунка.

Виділення з сосків також входять до симптомів онкологічної хвороби Педжета та інвазивної протокової форми раку молочної залози.
Подібні до молозива виділення можуть утворюватися через доброякісну пухлину або ендокринні патології. Виділення з кров’ю – це наслідок травми чи онкології. Гнійні виділення з сосків типові для бактеріального інфікування, найчастіше золотистим стафілококом.

Патологія виділень із грудей при мастопатії

При мастопатії виділення з сосків з’являються якщо крім дисбалансу гормонів – надлишкової секреції естрогену і дефіциту прогестерону, які власне й призводять до проліферації (розростання) тканин молочної залози – гіпофіз дає команду на надмірну продукцію фолікулостимулюючого гормону та пролактину. Саме пролактин стимулює продукцію секрету.

Виділення із сосків при фіброзно-кістозній мастопатії:

 • можуть бути різної консистенції;
 • виділятися тільки з ураженої грудної залози, причому можливо, що не з усіх 10, а тільки з кількох пор соска, який свербить і запалюється, а сама молочна залоза нагрубає і в ній з’являється ущільнення;
 • мати прозорий, білий або зеленуватий колір, а у виняткових випадках містити кров.

Коричневі виділення з соска при мастопатії характерні для її кістозних форм – вузлової та дифузної з переважанням кістозного компонента.

Діагностика виділень з соска

Зусилля лікаря будуть спрямовані на визначення причин патологічних виділень із соска. Для цього йому потрібно зібрати анамнез, провести фізикальні обстеження та отримати результати лабораторних досліджень:

 • опитування;
 • огляд та пальпація;
 • гваякова проба на наявність крові у виділеннях;
 • аналізи концентрації естрогену, прогестерону, пролактину та тиреотропіну;
 • мамографія та/або УЗД молочної залози.

При потребі призначається дуктографія (мамографія з контрастом), біопсія, МРТ.

З появою виділень із сосків якого лікаря звертатися?

Насамперед потрібно йти на прийом до гінеколога або до сімейного лікаря. Якщо є можливість, то, виявивши виділення з соска молочної залози, можна відразу йти на консультацію до мамолога. Він, при необхідності та можливості, перенаправить до ендокринолога, гінеколога-ендокринолога, мамолога-онколога.

Лікування

Консервативне лікування призначається тим, у кого виключена злоякісна природа мастопатії. Його мета – корекція наявного гормонального дисбалансу. При легких формах мастопатії результату можна досягти за допомогою рослинного препарату Мастодинон. Великі доброякісні кісти видаляють.

Якщо виявлено розростання тканини з атипією клітин, то роблять секторальну резекцію – видаляють найбільш змінену частину молочної залози, а при поширеному ураженні її видаляють повністю і, при необхідності, разом із грудними м’язами та пахвовими лімфовузлами.

При будь-якому різновиді мастопатії необхідно відмовитися від міцного чаю, кави, шоколаду, і змінити харчову поведінку так, щоб плавно, але досить швидко нормалізувати масу тіла. Також потрібно змінити розмір, форму та матеріали наявних бюстгальтерів. При виділеннях з соска при мастопатії ліфчики повинні бути класичного типу – вільними, але при цьому добре підтримувати груди, пошитими зі 100% бавовни, і містити спеціальні кишені для абсорбуючих одноразових вставок-вкладишів.

Висновки

Мастопатія – патологія, до якої схильні жінки 18-45 років, з піковим віковим контингентом 35-40 років. Робити щорічну мамографію необхідно, так як ця патологія відноситься до передракових станів. Чим швидше вона буде діагностована, тим менше шансів на її злоякісність. Але й у разі підтвердження онкологічної природи не слід опускати руки. Прогноз лікування раку молочної залози I стадії сьогодні становить 98%.

Список літератури

1. Бухарова Т.М. Виділення із молочних залоз: стаття у журналі Пухлини жіночої репродуктивної системи. 2008 № 2.

2. Ханафієв Г.Х. Можливі причини виникнення серозних виділень із сосків молочних залоз. 2012 року.

3. Василькевич М.І. Синдром виділення із соска молочної залози. 2019.

4. Мяснянкін М.Ю. Досвід лікування патологій молочної залози у амбулаторно-поліклінічній практиці. 2020.

Вернуться к списку статей